Pohřby v přímém přenosu: stále oblíbenější služba britských truchlících

Ve Velké Británii se množí počet smutečních obřadů, které jsou vysílány v přímém přenosu. Kdokoliv, kdo se nemůže na poslední rozloučení dostavit, tak může sledovat pohřeb prakticky odkudkoliv. Stačí mít internetové připojení a přihlašovací údaje, píše britský deník The Guardian.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Online přenosy z pohřbů jsou v Británii stále populárnější (ilustrační foto)

Online přenosy z pohřbů jsou v Británii stále populárnější (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Ačkoliv může znít přímý přenos ze smuteční síně jako záležitost nadčasová a moderní, některé firmy na britském trhu službu zajišťují už skoro deset let.

Jednou z nich je i pohřební ústav v Západním Sussexu, který přímé přenosy pohřbů nabízí pozůstalým přes devět let. Podle ředitele pohřební služby Maxe Webbera ji využívají na zhruba třech čtvrtinách obřadů.

„Máme kamery v zadní části kaple, které zapneme. Vždy je to na žádost rodiny,“ popsal pro deník The Guardian Webber.

Pád 'loupežnické královny' a pohřeb diktátora. Mocenský tok v Uzbekistánu mění směr

Číst článek

Ústav ze Západního Sussexu pozůstalé za nadstandardní službu podle deníku neúčtuje. Některé britské pohřební služby ale pro přímé přenosy ceník mají. Ve městě Southampton na jihu Anglie za takovou službu požadují 50 liber, což je zhruba 1500 korun.

Ve velšském městě Llanelli účtují zákazníkům za přímý přenos dokonce 80 liber, tedy zhruba 2500 korun, navíc je ale třeba zaplatit DVD v ceně 65 liber, v přepočtu 2000 korun.

Osobní kondolence versus lenost

Ti, kteří chtějí sledovat pohřeb online, obvykle dostanou speciální přihlašovací údaje a hesla, aby se ochránilo soukromí celé akce. Jinak obřad není přímým přenosem nijak ovlivněný.

„Samozřejmě to řekneme knězi. Někteří z nich vyzvou zúčastněné, aby do kamery zamávali,“ popsal Webber pro The Guardian.

Jeseník může přijít o pohřební službu. Kvůli neetickému zacházení se zesnulými

Číst článek

Zvyšující se počet podobných přímých přenosů však povzbuzuje také obavy z možných negativních dopadů. Podle Paula Allococka, prezidenta Společnosti spřízněných a nezávislých ředitelů pohřebních ústavů, jsou online přenosy skvělé pro příbuzné, kteří žijí daleko. Jenže má to háček.

„Existuje nebezpečí, že se lidé poddají lenosti a nebudou osobně kondolovat ani chodit na pohřby, což je velmi důležitá součást truchlení,“ popsal pro britský deník. Max Webber to ale odmítá, podle něj dají lidé vždy přednost osobním kondolencím.

Možnost online přenosu z posledního rozloučení nabízejí už i některé pohřební ústavy v Česku.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme