Pohřbu zavražděného ‚otce Tálibánu‘ se v Pákistánu zúčastnily tisíce příznivců

Pohřbu zavražděného islámského duchovního maulány Samíula Haka, známého jako „otec Tálibánu“, se v sobotu v Pákistánu zúčastnily tisíce jeho příznivců. U smutečního obřadu ve městě Akora Chattak, který živě přenášela televize, byl rovněž guvernér pákistánské provincie Chajbar Pachtunchvá a další vysocí politici a duchovní, napsala agentura DPA. Úřady měly obavy, že by pohřeb mohly provázet nepokoje, to se ale zatím nepotvrdilo.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina mužů vynášejí tělo islámského duchovního Samíula Haka z nemocnice v Islamabádu

Skupina mužů vynášejí tělo islámského duchovního Samíula Haka z nemocnice v Islamabádu | Foto: Faisal Mahmood | Zdroj: Reuters

Jedenaosmdesátiletý Hak byl zavražděn v pátek v Rávalpindí, které tvoří dvojměstí s pákistánskou metropolí Islámábádem. Policie zatím stále prohledává místo činu a žádné podrobnosti ohledně smrti duchovního nesdělila, uvedla televize Geo TV.

Hak několik desetiletí vedl islámskou školu ve městě Akora Chattak v severozápadním Pákistánu nedaleko hranic s Afghánistánem, kde se učili někteří vůdci afghánského hnutí Tálibán; právě kvůli tomu si vysloužil přídomek otec Tálibánu.

Jedním ze studentů byl v 80. letech muž později známý jako mulla Muhammad Umar, který se spolu se svými spolužáky vydal do Afghánistánu, aby se připojil ke skupinám mudžáhidů bojujícím proti tehdejší sovětské okupaci země.

Mulla Umar později založil Tálibán, který se v roce 1996 v Afghánistánu chopil vlády a zavedl ultrakonzervativní verzi islámského práva šaría.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme