OBRAZEM: Tisíce lidí a šestispřeží. Smuteční průvod doprovodil rakev s královnou do Westminsteru

Smuteční průvod ve středu v Londýně doprovodil britskou královnu z Buckinghamského paláce do sídla parlamentu, Westminsterského paláce. Osm příslušníků granátnické gardy tam umístilo rakev s Alžbětou II.na katafalk ve Westminsterském sále, kam se veřejnost může přijít naposledy s královnou rozloučit až do 19. září, kdy se uskuteční státní pohřeb.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev na lafetě tažené šestispřežím Královského dělostřeleckého pluku doprovázeli nový král Karel III., oba jeho synové a další blízcí příbuzní zesnulé. Zástup kráčel pohřebním tempem 75 kroků za minutu, které udávaly bubny i žestě vojenského orchestru.

Alžběta II. poodhalila svůj neklid pouze jednou. Když rok 1992 označila za svůj ‚annus horibilis‘

Číst článek

Asi hodinu předtím, než průvod vyšel z královského sídla, londýnská radnice na twitteru upozornila, že všechny plochy určené pro přihlížející už jsou plné a policie nebude pouštět další zájemce. Zhruba dvoukilometrová cesta centrem Londýna byla zalitá sluncem a lemovaly ji desetitisíce lidí, z nichž někteří hlasitě tleskali, když je průvod míjel.

Rakev byla zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.

Účast královské rodiny

Vedle koruny i nyní ve Westminsterském sále leží věnec z bílých květin, například růží a jiřin, ale také z větviček jehličnanů ze zahrad skotského zámku Balmoral, kde královna 8. září zemřela, nebo snítky levandule a rozmarýnu ze zahrad královského hradu Windsor.

Popularita Karla III. výrazně vzrostla. Většina Britů si myslí, že bude dobrým panovníkem

Číst článek

Za novým králem a jeho sourozenci - princeznou Anne, princem Andrewem a princem Edwardem - šli v průvodu královnini vnuci, tedy následník trůnu princ William, jeho mladší bratr Harry a jejich bratranec Peter Phillips, syn princezny Anne. Následovali další členové rodiny - manžel princezny Anne Tim Laurence, královnin bratranec vévoda z Gloucesteru a synovec, hrabě ze Snowdonu.

Princové Andrew a Harry na rozdíl od krále, princezny Anne či prince Williama neměli své vojenské uniformy, ačkoli Harry deset let sloužil v armádě. Jeho mluvčí před začátkem průvodu uvedl, že „Harryho vojenská služba nespočívá v uniformě“.

Ženské příslušnice královské rodiny včetně manželky Karla III. Camilly a rovněž Kate a Meghan, tedy manželek princů Williama a Harryho, zamířily do parlamentu autem.

Rozloučení veřejnosti

Sál se pro veřejnost otevřel krátce po 18.00. Frontu, která se vine po jižním břehu Temže a je dlouhá už 4,5 kilometru, vedl 24letý skaut Enver Eng. Stanici BBC řekl, že pro něj byla „ohromná čest“ moci takovou úlohu pro královnu vykonat. Alžběta II. byla podle něj „skvělá a zlepšila životy mnoha mladým lidem“.

Tisíce lidí stály ve frontě už od pondělí, kde davy čekaly na možnost poklonit se rakvi s královnou. Ta bude ve Westminsterském sále uložená do pondělních 7.30. Britové pohřbí Alžbětu II. v pondělí, na kdy vláda vyhlásila státní svátek.

Westminsterský sál je nejstarší částí paláce. V roce 1097 jej nechal postavit anglický král Vilém II. Ryšavý. Ve své téměř původní podobě stojí i dnes.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme