Pohřeb libanonského expremiéra se změnil v protest proti Sýrii

Bejrút zahalil smutek. Právě dnes se loučí se svým oblíbeným politikem, bývalým libanonským premiérem Rafíkem Harírím. Ten zahynul v pondělí při pumovém atentátu v Bejrútu. Na jeho pohřeb se sjela řada světových státníků z arabských zemí, Evropy a Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý libanonský premiér Rafík Harírí | Zdroj: ČTK

Mezi smutečními hosty ale nejsou představitelé libanonské vlády. Reagovali tak na varování Harírího přívrženců, kteří připisují vládnoucímu prosyrskému režimu odpovědnost za jeho smrt. Uspořádání státního pohřbu Harírího rodina rezolutně odmítla.

Pohřební průvod, který zprvu mlčky kráčel městem, se později proměnil ve spontánní demonstraci proti Sýrii a jejím domácím spojencům. Viditelně pobouření účastníci žádali odplatu a kritizovali libanonského prezidenta Emila Lahúda a jeho syrského kolegu Bašára Asada.

Právě Sýrii obvinila bezprostředně po pondělním atentátu libanonská opozice z toho, že stála za Harírího vraždou. Damašek obvinění popřel a atentát odsoudil.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme