Blízcí se naposledy rozloučili s mladíkem, kterého zastřelil policista. V Paříži dále pokračují nepokoje

V Nanterre u Paříže se v sobotu blízcí rozloučili se 17letým Nahelem, kterého v úterý zastřelil při dopravní kontrole policista. Pohřeb konal bez účasti veřejnosti. Nahelova smrt vyvolala ve Francii masové protesty. Při čtvrtečním průvodu na mladíkovu památku demonstranti kritizovali, že policie a další francouzské pořádkové složky jsou podle nich vůči mladým lidem s africkými kořeny nespravedlivé. Nahelova rodina pocházela z Alžírska.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující se střetli na předměstí Paříže s policií

V noci na sobotu policie podle ministerstva vnitra zadržela 1311 lidí | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Nahel měl rád motorky a rap. Vyrůstal v Nanterre na sídlišti Pablo-Picasso, nedaleko pařížské obchodní čtvrti La Défense. Jeho život byl poznamenán drobnými konflikty se zákonem.

„Nahel byl pohodový kluk. Dobře, udělal pár přestupků, ale v jaké realitě je tohle důvod, aby ho zabili?“ řekla novinářům 65letá Saliha, která žije ve stejné čtvrti. „Nahel je syn nás všech,“ uvedli další demonstranti na protestní akci, která se nakonec zvrhla v násilnosti.

Mladíci z předměstí jezdí do Paříže dělat nepokoje, popisuje Češka z francouzského ministerstva

Číst článek

Zlomená Nahelova matka Mounia ho popsala jako svého nejlepšího kamaráda, který byl pro ni vším. Jeho smrt ale nevyčítá celé policii. „Nemám to za zlé policii, mám to za zlé jedné osobě - té, která vzala život mému synovi,“ řekla.

Alžírsko smrt znepokojila

Francií od úterý zmítají nepokoje. V noci na sobotu policie podle ministerstva vnitra zadržela 1311 lidí. Ministerstvo zároveň za noc na sobotu eviduje kolem 1350 zapálených vozidel a 234 poškozených budov ohněm či jinak.

Mladíkův osud rezonuje i za hranicemi Francie, především právě v Alžírsku. Alžírský ministr zahraničí vyjádřil kvůli smrti mladíka při policejním zákroku znepokojení a uvedl, že Francie má vůči lidem jako Nahel povinnost ochrany.

Nahel přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení auta. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž zranění krátce nato podlehl. Video střelby se rychle rozšířilo na sociálních sítích a Francouze hluboce šokovalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme