Pohřeb Otto von Habsburga zastavil na chvíli život v Rakousku

Ve Vídni proběhlo poslední rozloučení s Otto von Habsburgem. Syn posledního rakouského císaře nikdy neusedl na trůn a dokonce dlouhá desetiletí nemohl vkročit ani na rakouskou půdu. Přesto se teď do Vídně sjeli významní hosté z celého světa, aby uctili památku muže, který mohl být za jiných okolností i českým králem. Jeho pohřeb se stal celostátní událostí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestná stráž u rakve Otto von Habsburga

Čestná stráž u rakve Otto von Habsburga | Zdroj: ČTK

Po zádušní mši ve vídeňském Stefansdomu se smuteční průvod vydal ke kapucínské kryptě, kde bude s Otto von Habsburgem uložena i jeho manželka Regina, která zemřela loni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohřeb posledního následníka rakouského trůnu ve Vídni sledoval Vojtěch Berger

Na pohřeb dorazily tisíce hostů, mezi nimi i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Centrum Vídně zaplnily davy lidí, kteří se na pohřeb z Rakouska nebo ciziny přijeli podívat, včetně monarchistů z Čech a Slovenska.

Otto von Habsburg, někdejší europoslanec a výrazná osobnost panevropského hnutí, zemřel nedávno ve věku 98 let. Po své smrti se dočkal rehabilitace. Von Habsburg mimo jiného intervenoval osobně u amerického prezidenta, aby vůbec samostatné Rakousko po druhé světové válce mohlo vzniknout.

Všechna rakouská média o něm píší bezmála jako o národním hrdinovi. Objevila se ale kritika samotného pohřbu, který měl parametry státního obřadu a ten je v Rakousku vyhrazen pouze pro významné státní činitele. Jen nasazení policie stálo 100 tisíc eur.

Vojtěch Berger, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme