Pohřeb ukáže strach Kremlu z Navalného odkazu. Nahradit by ho mohla jen jeho manželka Julija

Žena sedí u Solověckého kamene, který slouží jako památník obětem politických represí. Právě tam se lidé shromáždili, aby uctili památku ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného | Zdroj: Reuters

Smrt nejznámějšího opozičního předáka Alexeje Navalného v trestanecké kolonii přezdívané Sněžný vlk, která se nachází za polárním kruhem, otřásla celým světem. Hold mu v ruských městech přišlo vzdát na 10 tisíc lidí – dost vzhledem k tomu, že nebylo jasné, jak se k projevům sounáležitosti postaví ruská policie. Jasné zatím není, jak bude Navalného pohřeb vypadat ani kdo ho v opozici nahradí. Mluví se o vdově Juliji.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ačkoliv se přišlo s Navalným v průběhu pátku veřejně rozloučit tisíce lidí, ani jeho podivná smrt uvnitř ruského vězení pravděpodobně nevyvolá v Rusku větší reakce. Ani když jde právě o Navalného, světově známého lídra ruské opozice.

Navalného matka potvrdila smrt opozičního předáka. Tělo ale nedostala, prý až po konci vyšetřování

Číst článek

Projevy nesouhlasu jsou potlačovány. Existují případy, kdy byla dvaasedmdesátiletá žena odsouzena na sedm let kvůli tomu, že sdílela post na sociální síti o bombardování Ukrajiny.

Smrt Alexeje Navalného jen potvrzuje, že režim nemá žádné hranice.

Přestože mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v pátek oznámil, že byl Vladimir Putin o smrti Navalného informován, televizní zprávy se ale o smrti opozičního předáka vůbec nezmínily.

Internetové zpravodajství o Navalném píše jen to, že zemřel, ale že se v podstatě jednalo o člověka, který už nikoho nezajímal a byl z minulé epochy – z éry před válkou na Ukrajině.

Síla pohřbu

Otázkou je, jak bude vypadat pohřeb. Alexej Navalnyj měl trvalé bydliště v Moskvě. Je však málo pravděpodobné, že režim dovolí, aby pohřeb proběhl právě tam. Je možné, že se bude konat v místě, kde bydlí Navalného rodiče, tedy asi 80 kilometrů od Moskvy.

Vše je ale v rukou příslušného odboru prezidentské kanceláře. Ta pohřeb s největší pravděpodobností řeší nonstop od momentu, kdy se dozvěděli, že je opoziční předák po smrti. Jak bude vypadat pohřeb, ukáže, nakolik se Kreml bojí Navalného odkazu.

Julija Navalná, manželka Alexeje Navalného | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Jediný kandidát, který by teď mohl převzít Navalného odkaz a nahradit ho v roli vůdce ruské opozice, je jeho manželka Julija.

Sám Navalnyj říkal, že se s ní často radí a že Julija bývá radikálnější, než je on sám. Navalného žena má potřebné charisma, které by dokázalo spojit lidi, kteří po jeho smrti zůstali.

Páteční pieta

V pátek umožnila ruská policie Moskvanům pokládat na počest Navalného květiny k Solověckému kameni před budovou ruské tajné služby FSB v centru města. Celou událost ale kontrolovala. Přišly tisíce lidí.

350 zatčených ve 30 městech. Rusko zadrželo desítky lidí, kteří přišli vzdát hold Alexeji Navalnému

Číst článek

Vzpomínkové události se konaly také v Petrohradu a v dalších jedenácti městech. Celkem bylo zadrženo zhruba 110 účastníků.

Podle odhadů se všech piet v Rusku zúčastnilo na 10 tisíc lidí. Na 140milionovou zemi to není mnoho. Jenže veřejnost nemohla vědět, co jí hrozí od policie. Proto jde o poměrně vysoké číslo.

Ondřej Soukup, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme