Pohřební procesí křižuje ulice Pchjongjangu

Pchjongjang je svědkem pohřbu zesnulého lídra KLDR - Kim Čong-ila. Předpokládá se, že smuteční připomínka bude pokračovat i zítra. V poledne tamního času by si celá země měla připomenout Kim Čong-ila třemi minutami ticha a následovat bude smuteční ceremoniál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trasu smutečního průvodu lemovaly tisíce truchlících | Zdroj: Reuters

Přesný harmonogram ale není jasný, severokorejský režim ho nezveřenil.

Na poslední cestě Kim Čong-ila doprovázejí statisíce obyvatel Pchjongjangu, další miliony se s ním loučí v ostatních částech země. Kim Čong-il, který zemřel 17. prosince ve věku 69 let, si za nástupce vybral svého nejmladšího syna Kim Čong-una.

První část obřadu začala v mauzoleu Kumsusan, kde byly ostatky Kim Čong-ila po jeho smrti vystaveny. Památku zesnulého vládce nejprve uctil jeho nejmladší syn Kim Čong-un spolu s dalšími představiteli režimu, zatímco v ulicích zasněženého Pchjongjangu čekaly na rakev zmobilizované davy obyvatel hlavního města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohřeb Kim Čong-ila sleduje reportér Robert Mikoláš

Pohřeb vysílá státní rozhlas, který v uplynulých dnech informoval především o zásluhách Kim Čong-ila a přinášel také zprávy o různých nadpřirozených jevech spojovaných se smrtí „drahého vůdce", např. o velkém bílém ptáku, který z Kimovy sochy odstraňoval sníh.

Slzy a výkřiky

Rakev s rudou vlajkou umístěná na černé limuzíně projíždí zasněženým Pchjongjangem a jak slibovala státní média, jde skutečně o masový pohřeb. V ulicích se s Kim Čong-ilem loučí obyvatelé metropole i vojáci, málokdo z nich udrží slzy, často jde spíše o srdceryvné výkřiky.

Televizní i rozhlasové záběry z přímého přenosu pak doplňují informace o novém vládci, nejmladším synovi zesnulého diktátora, Kim Čong-unovi, který dnes také svého otce na jeho poslední cestě doprovází, respektive spolu s ním opustil mauzoleum Kumsusan, kde byly Kimovy ostatky po jeho smrti vystaveny a kam se také vrátí.

ČTĚTE TAKÉ: Začal pohřeb Kim Čong-ila, Severokorejci se loučí s vůdcem

Státní pohřeb měl také odpovědět na důležitou otázku, kdo skutečně povede Severní Koreu disponující pátou, podle některých údajů dokonce čtvrtou největší armádou světa vyzbrojenou i jadernými zbraněmi.

Dynastie Kimů má pokračovat v čele s Kim Čong-unem, kterému je ovšem teprve 27 či 28 let. Právě kvůli jeho nízkému věku se ale dlouho spekulovalo, jakou má skutečně moc, zda ho podporují mocní generálové. A jak nyní sledujeme, tak skutečně spolu s ním na prvních místech kráčí jak jeho strýc Čang Song-tchek, tak i náčelník generálního štábu Ri Yong-ho, který má mít pod kontrolou i tolik obávaný jaderný arzenál.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme