Pojišťovna možná nezaplatí celou škodu po požáru hradu Krásná Hôrka

Obnova známého slovenského hradu Krásná Hôrka, poničeného před dvěma měsíci ničivým požárem, teď běží na dvou frontách. Jedna je přímo na hradním kopci, kde dělají všechno pro to, aby se hrad mohl za rok aspoň částečně otevřít veřejnosti. Druhý boj se vede v košilích a kravatách, v kancelářích pojišťoven, které mají škody na hradě zaplatit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Krásná Hôrka pohltily plameny

Hrad Krásná Hôrka pohltily plameny | Zdroj: Reuters

Jsou to dva měsíce, co oheň poničil známý slovenský hrad Krásná Hôrka. Obnova památky teď běží na dvou frontách. Jedna je přímo na hradním kopci, kde dělají všechno pro to, aby se hrad mohl za rok aspoň částečně otevřít veřejnosti. Druhý boj se vede v košilích a kravatách, v kancelářích pojišťoven, které mají škody na hradě zaplatit.


V horách za Rožňavou prší, ale už by to nemělo tak vadit, protože Krásná Hôrka dostala od ničivého požáru v březnu provizorní střechu. Kousek opodál v muzeu Betliar, které spravuje i hrad, znovu prohlížejí, přepočítávají a také balí zachráněné sbírkové předměty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zblízka zpravodaje ČRo na Slovensku Vojtěcha Bergera si můžete také poslechnout

Ředitelka muzea v Betliaru Eva Lazarová ukládá do krabice malou šavli. Při pohledu na exponáty zabalené v bublinkové fólii se chtě nechtě usmívá. Požár Krásné Hôrky byl totiž štěstím v neštěstí.

„Devadesát procent sbírky se určitě zachovalo. To je možná nějaký zázrak, protože když člověk viděl ten oheň, kdy hrad hořel, tak to bylo hrozné,“ říká Lazarová. Horší už je to se samotným hradem. Krásná Hôrka přišla prakticky o všechny střechy.

V deštivém dni je na hradě jen málo řemeslníků. Pod hradbami balancuje nad srázem skupinka elektrikářů. „Citový vztah k tomu máme, vždyť je to naše. Ale co s tím teď uděláme. Jsme tady proto, abychom udělali práci a co se dá,“ konstatuje jeden z nich.

Spálenina ve vzduchu

Pohled na hrad a bezprostřední okolí ani po dvou měsících od požáru není moc hezký, ve vzduchu je pořád cítit, hlavně teď po dešti, spálenina. Všechny keříky a malinké stromy přímo pod hradbami jsou úplně zuhelnatělé.

Pohled skrz hradní bránu | Foto: Vojtěch Berger

Co se vlastně 10. března stalo? Policie vyšetřování ještě neuzavřela. Vychází ale z toho, že požár způsobili svojí neopatrností - nejspíš připalováním cigarety - dva nezletilí kluci z vesnice v podhradí. Bylo tehdy velké sucho a oheň přeskočil z trávy a keřů až na šindelovou střechu. Pak už byla zkáza hradu jen otázkou minut.

Ředitelka betliarského muzea Eva Lazarová rezolutně odmítá, že by hrad nesplňoval protipožární předpisy: „Každý rok od roku 2006 jsme na letní sezonu formou dohody platili sekáče, který nám kosil v blízkosti i přímo v areálu hradu. Myslím si, že jsme udělali, co jsme mohli, protože to je všechno otázka peněz.“

Charitativní akce i finanční sbírky

Jiný názor má ale pojišťovna, která má škody na hradě zaplatit. Krásná Hôrka je pojištěná stejně jako další památky spravované státem. Pojistný limit je zhruba 11,5 milionu eur, škoda po požáru odhadnutá pojišťovnou dosáhla zatím 8 milionů eur. Pojistka by tedy měla stačit. Není ale vyloučené, že pojišťovna zaplatí méně, pokud se prokážou nedostatky v protipožární prevenci na hradě.

„Už teď je jasné, že dřeviny, které byly až do výšky tří metrů, nebyly v dostatečné vzdálenosti od hradu, to znamená 10 až 15 metrů. Ale některé dokonce rostly i z hradní zdi. Pokud bude vliv zásadní, tak můžeme mluvit o krácení pojistného plnění,“ upozorňuje Martin Fučík z pojišťovny Generali Slovensko.

Pohled z hradního kopce. Zuhelnatělý porost u hradeb | Foto: Vojtěch Berger

Požár Krásné Hôrky především ukázal, že má smysl nechat historické památky pojistit, i když to zákon výslovně nepřikazuje. Hrady sice nehoří často, když už ale chytnou, škody jsou potom nikterak překvapivě obrovské.

Hned po požáru se na Slovensku rozběhly charitativní akce i finanční sbírky na obnovu Krásné Hôrky. Přes webové stránky hradu i přes Facebook se hlásí dobrovolníci i celé firmy, které nabízejí pomoc při opravách památky. Hradní brány by se pro veřejnost mohly znovu otevřít příští rok v létě.


Hrad Krásna Hôrka

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme