Pokračuje šetření příčin leteckých neštěstí v Řecku a Venezuele

Na Kypru začaly pohřby obětí nedělního zřícení kyperského Boeingu 737-200. Stroj, který letěl z Larnaky do Prahy, havaroval nedaleko Atén. Pokračuje také pátrání po příčinách pádu letounu typu MD-82 v severozápadní Venezuele. Také při tomto neštěstí zemřeli všichni pasažéři a posádka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní obětí leteckého neštěstí prožívají nezměrný žal | Zdroj: ČTK

Za nejpravděpodobnější příčinu nedělního zřícení kyperského letounu u Atén označují experti náhlé udušení pilotů způsobené zatím nevysvětlitelnou ztrátou tlaku a kyslíku v kabině. Zemřelo všech 121 cestujících - 110 kyperských Řeků, deset Řeků a německý pilot. Soudní lékaři začali také zkoumat dosud neurčené ostatky.

Odborníci podle nich například zjistitli, že jeden pětiletý hoch byl naživu ještě krátce po nárazu letounu na zemi. Pitva jeho těla ukázala, že vdechl saze z ohně vyvolaného nárazem. Stále se pohřešují ostatky tří lidí, včetně německého kapitána letounu. Analýzy těl, určení doby a příčin úmrtí prý potrvají ještě nejméně deset dní.

Nedělní letecké neštěstí bylo ale už několikátým incidentem strojů společnosti Helios Airways během šestileté historie Heliosu. Například v roce 2004 byli tři jejich cestující hospitalizováni v Larnace poté, co v kabině letadla poklesl tlak. Boeing 737-200, který se zřítil nedaleko Atén, letěl více než dvě hodiny řeckým vzdušným prostorem, aniž bylo ovládané piloty.

Nalezena černá skříňka letounu MD-82

Venezuelští a francouzští odborníci pátrají po příčinách včerejší havárie letadla typu MD-82. To se zřítilo v severozápadní Venezuele. Při neštěstí zemřeli všichni pasažéři. 152 Francouzů a 8 členů posádky letělo s kolumbijskými aeroliniemi z Panamy na karibský ostrov Martinik. Cestou hlásil pilot problémy s motorem kontrolní věži ve venezuelském Caracasu.

Záchranné týmy již z vraku vyprostily desítky těl, další ostatky našly v okolí. Objevili také černou skříňku, která bude hrát klíčovou roli při vyšetřování havárie. Do zveřejnění předběžných výsledků zastavila společnost West Caribbean Airways všechny své lety. Jak uvedla BBC, kolumbijský úřad pro leteckou dopravu už dříve společnosti nařídil, aby zpřísnila údržbu svých letadel.

Milan Kopp, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme