Znovu pokřesťanštit Evropu, sní nový polský premiér. Evropská unie podle něj potřebuje nové myšlenky

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server Politico: premiér totiž nemá v plánu nic menšího, než znovu pokřesťanštit Evropu, která se v posledních desetiletích podle něj spíše sekularizovala a vzdalovala víře.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateusz Morawiecki | Foto: Adam Stephen | Zdroj: Reuters

„Jsme součástí Evropské unie, ale chceme ji změnit, abychom ji znovu pokřesťanštili. To je můj sen,“ uvedl Morawiecki. „Pro mne je nejdůležitější, že mi Pán dává dost síly, abych sloužil Polsku,“ řekl knězi, který vedl rozhovor s novopečeným šéfem vlády v katolické televizi Trwam.

Rychlá výměna. Polský prezident přijal demisi Szydłové a hned jmenoval Morawieckého

Číst článek

„Budeme budovat Polsko jako silný a efektivní stát, ale také jako stát, který obsahuje univerzální a křesťanské hodnoty. Budeme je bránit, stejně jako naši jedinečnost před zesvětštěním a propadnutím do hlubin konzumu, do nedostatku principů a hodnot, což je bohužel nyní převládající rys v západní Evropě,“ prohlásil Morawiecki, který vládu povede v druhé polovině volebního období.

Evropská unie podle něj potřebuje nové myšlenky a křesťanské hodnoty a polská vláda se má zapojit více do vytváření budoucnosti unie, a to tím spíše, že anglosaský či francouzský model se neosvědčily.

Kaczyński po měsících rozhodl. 'Brožovaná Beata' končí, polským premiérem bude inovátor Morawiecki

Číst článek

Portál Politico upozornil, že televizi Trwam nesleduje ani setina polského publika. Ale je možné, že uhlazený bankéř Morawiecki si chtěl rozhovorem zlepšit pověst u diváků Trwam a posluchačů podobně zaměřené rozhlasové stanice Radio Maryja, kteří patří k tvrdému jádru přívrženců vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Morawiecki jako „naprosto nepravdivé“ a „absurdní“ popřel úvahy, že by vláda PiS chtěla Polsko vyvést z EU. Ale s přijetím eura nehodlá spěchat a míní setrvat u zlotého, dokud se eurozóna nezbaví problémů.

Jiný rozhovor než zmíněným katolickým stanicím nový šéf vlády neposkytl.

Opoziční list Gazeta Wyborcza označil za první test nového premiéra jmenování odborníků do čela státních firem, kam jeho předchůdkyně Beata Szydlová dosazovala stranické a spřízněné kádry; jejich seznam podle deníku už čítá dvě desítky stran. Sice by bylo naivní si myslet, že Morawiecki vymění všechny kariéristy, ale s novým premiérem rostou šance na změny k lepšímu, usoudil list.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme