Pokrok v Astaně? Bezpečné zóny v Sýrii schváleny bez podpisu vlády i opozice

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka v pátek v Astaně podepsali dohodu o zřízení bezpečných zón v Sýrii. Dokument však nepodepsala syrská vláda ani opozice, která trvá na zachování celistvosti Sýrie a odmítá dohodu, kde je Írán označován za garanta míru. V kazašské metropoli se jednalo o Sýrii od středy. Vedoucí syrské vládní delegace řekl, že Damašek plán na zřízení bezpečných zón podporuje. Spojené státy dohodu ocenily, ale s výhradou vůči účasti Íránu.

Astana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé shromažďují svůj majetek z barelovou bombou zasaženým domem (opozicí kontrolovaná oblast jižně od města Dar'á, 1. května 2017). | Zdroj: Reuters

Rusko na už čtvrté kolo astanských jednání přišlo s plánem na zřízení klidových zón ve čtyřech oblastech Sýrie. Má to kromě jiného umožnit návrat uprchlíků. Opozice ale poukazovala na to, že příměří bylo v prosinci vyhlášeno na celém území Sýrie, je trvale porušováno a není důvod vyčleňovat nyní pro klid jen určité oblasti.

JEDNÁNÍ V ASTANĚ

Astanské rozhovory se konají pod patronací tří garantů - Ruska a Íránu jako opor Damašku, a Turecka jako spojence opozice. Projednávají se na nich hlavně bezpečnostní opatření v Sýrii, zatímco na rozhovorech, které odděleně pořádá OSN, se hledá politická dohoda.

Podle tureckého ministerstva zahraničí dohoda zakazuje používání jakéhokoli typu zbraní a umožňuje distribuci humanitární pomoci. Vyčleněné zóny mají být podle tohoto zdroje v celé severozápadní provincii Idlib a v částech provincií Aleppo, Latákíja a Homs.

"Chceme, aby byla zachována celistvost Sýrie. Nejsme součástí té dohody a nikdy nebudeme, pokud bude Írán mezi garanty," sdělil delegát opozice Usáma abú Zajd. Rusko podle něj dává sliby, ale neplní je.

"Je tady dohoda podepsaná před pěti měsíci a nedodržuje se. Proč se teď uchylují k bezpečnostním zónám? Rusko není schopno nebo nechce plnit sliby, což je zásadní problém," prohlásil abú Zajd. Rusko pomohlo dojednat prosincové příměří, ale po prvním zklidnění byly boje obnoveny. Další člen opoziční delegace abú Usáma Džúlání řekl, že "se Írán podílí na vraždění Syřanů, vrah tedy nemůže být označen za zachránce".

'Kvalitativní pokrok' i 'důvod k opatrnosti'

Damašek výsledek jednání ocenil jako pokrok. "Upřímně si přejeme, aby naši ruští a íránští přátelé co nejdříve přijeli diskutovat detaily tohoto opatření k nám do Damašku. Syrská vláda považuje výsledky čtvrtých jednání v Astaně za kvalitativní pokrok," uvedl po jednáních zástupce syrské vlády Bašár Džaafarí.

Rozhovorů se jako pozorovatel zúčastnil i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Vyčlenění klidových zón je podle něj krok ke skutečnému zastavení násilností.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová řekla, že je "důvod k opatrnosti". Ocenila úsilí Ruska a Turecka dosáhnout dohody, ale k výhradám Spojených států podle ní patří to, že mezi garanty je Írán. "Írán svými aktivitami v Sýrii jen přispěl k násilí, ne k jeho zastavení," řekla mluvčí.

Spojené státy očekávají, že syrská vláda zastaví útoky jak na civilisty, tak na povstalce. Nauertová upozornila, že v minulosti Sýrie dohody neplnila. Dokumentem by se podle ní měla řídit i ta část opozice, za kterou stojí Spojené státy. Za USA byl v Astaně Stuart Jones z ministerstva zahraničí, ale Nauertová řekla, že Washington není "přímým účastníkem" dohody.

Znění dohody:

Moskva: Dohoda začne platit v sobotu

Hlavní ruský vyjednávač Alexandr Lavrentěv pro agenturu TASS prohlásil, že se syrská vláda bude dohodou řídit, pokud se povstalecké skupiny působící na území vybraných zón zdrží útoků. Podle Lavrentěva začne dohoda platit v sobotu. "Šestého května ustanou všechny vojenské operace stejně jako přelety syrských letadel," řekl. Bezpečné zóny v Sýrii však podle něj budou uzavřené pro americké bombardéry a stíhačky.

Lavrentěv, že je Rusko připraveno poslat k dohledu nad bezpečnostními zónami své pozorovatele. Operace proti skupinám napojeným na síť Al-Káida budou ale v daných oblastech pokračovat, uvedl. Podle Moskvy zbývá dohodnout se přesně na vytyčení zón. Lavrentěv řekl, že se počítá s tím, že by dohoda mohla být platná nejprve šest měsíců a později prodloužena. "Zvažujeme možnost, že bude časově neomezená," sdělil.

O zřízení bezpečnostních oblastí dlouhodobě usiluje Turecko. Podle jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana umožní toto opatření z 50 procent syrský konflikt vyřešit.

Kazašské ministerstvo zahraničí oznámilo, že další kolo astanských jednání se bude konat v polovině července.

 

ČTK, red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme