Pokud bude Izrael vracet Arabům území, musí to schválit referendum

Pokud Izrael uzavře s Palestinci mírovou dohodu, podle které by jim měl předat okupované části Jeruzaléma, Izraelci by to měli schválit v referendu. Podobně by všelidové hlasování muselo posvětit vrácení Golanských výšin, které Izrael zabral Sýrii. Tak vypadá nejnovější návrh zákona, který připravila izraelská vláda. Referendum by nemuselo být vypsané jen tehdy, kdyby vrácení území schválil dvoutřetinovou většinou parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští policisté

Izraelští policisté | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Návrh se netýká všech území, která Izrael okupuje, ale pouze východního Jeruzaléma a Golanských výšin. Ty židovský stát obsadil a poté v rozporu s mezinárodním právem anektoval, tedy formálně začlenil do svého území.

Už v neděli vláda podpořila návrh, aby nežidovští žadatelé o izraelské občanství museli přísahat věrnost židovskému státu.

Izraelský tisk uvádí, že obě předlohy mají stejnou motivaci. Premiér Netanjahu se prý snaží vyhovět radikální pravici, aby výměnou podpořila jeho plán omezit na dva měsíce výstavbu židovských osad. To po Izraeli požadují Spojené státy, Palestinci i celé mezinárodní společenství.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme