Pokud chce Hillary Clintonová vyhrát volby, musí se postavit Trumpově rétorice strachu

Kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová působí na první pohled jako žena, která si všímá globálních trendů a na rozdíl od provinčního protikandidáta Donalda Trumpa dobře ví, jak to ve světě chodí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová na sjezdu Demokratické strany | Foto: Disney, flickr.com, CC BY-ND 2.0, ABC Television Group

Když se ale podíváme na poslední trendy pozorněji, zjistíme, že je to naopak Donald Trump, kdo se trefil do ducha doby a pluje na vlně aktuálních světových trendů. Pokud chce Hillary Clintonová uspět, musí toto zjištění přestat ignorovat, soudí magazín Foreign Policy.

Většina světa se nyní nachází ve víru strachu a temných emocí. Západ působí dojmem, že je na pokraji nervového zhroucení. Nejistota z pomalého ekonomického růstu a možného návratu hospodářské krize se snoubí se strachem z terorismu a obavami z dopadů uprchlické krize. Převládá dojem, že současné vládnoucí elity jsou zcela mimo kontakt s běžnými občany a jejich životy.

Ve Velké Británii Nigel Farage a Boris Johnson využili obavy Britů, kteří pak hlasovali pro odchod z Evropské unie. Marine Le Penová ve Francii využívá strachu z imigrantů a spřádá plány, jak se stát francouzskou prezidentkou.

Vzpoura populistů

V Maďarsku Viktor Orbán vyhlásil konec liberální demokracie a v Německu stoupá podpora xenofobní Alternativy pro Německo. Všichni tito představitelé – snad s výjimkou Borise Johnsona – také nejrůznějším způsobem podpořili kandidaturu Donalda Trumpa.

A nejde jen o Evropu. Na Filipínách se dostal k moci násilnický Rodrigo Duterte, který si vysloužil přezdívku Filipínský Trump. Turecký prezident Recip Erdogan systematicky likviduje demokratické instituce. Trump si zdánlivě dobře rozumí i s ruským prezidentem Putinem nebo s kontroverzním egyptským prezidentem Abd al-Fattáhem as-Sísím, kterého nedávno označil za „skvělého chlapa“.

Clintonová debatu s Trumpem vyhrála, tvrdí CNN. Kandidát republikánů byl častěji v defenzivě

Číst článek

Celá tato globální vzpoura populistů má jistě co do činění s ekonomickými problémy a dobou, jejíž překotný vývoj vytlačil příliš mnoho lidí na okraj společnosti. To ale není zdaleka jediný problém. Odpor proti liberalismu se šíří i ze zemí a krajů, které jsou na tom ekonomicky poměrně dobře.

Zásadním problémem je, že jsme vstoupili do světa permanentní změny. Dávné jistoty se postupně rozpadají, což v mnoha lidech pochopitelně vyvolává pocity nejistoty a strachu. Nehledají racionalitu, hledají bezpečí, uklidnění a možnost někomu věřit. Což jsou podněty, které často zdvíhal tradiční kmenový nacionalismus.

Clintonová by měla hovořit o hodnotě demokracie jako takové

Studie, věnující se tomu jak lidé vnímají realitu, potvrzují, že víc než životní zkušenost hraje roli v jejich rozhodování to, co si myslí, že se děje ostatním lidem. Trumpovy temné vize plné hospodářské recese, pouliční kriminality a přívalu utečenců z celého světa nekorespondují ani tak s jejich zkušeností, jako s jejich obavami.

Jakým způsobem tedy mohou zastánci liberální demokracie uspět? Boj proti chudobě a nerovnosti je pochopitelně jednou z odpovědí. Ale nesmí podceňovat ani méně hmatatelné důvody obav. Demokracie musí najít způsob, jak tlumit šok občanů z neustálé změny. Je třeba promýšlet informační politiku včetně programů na zvyšování mediální gramotnosti. Je totiž nezbytné zkrotit současnou vlnu spikleneckých teorií.

Donald Trump slibuje v příští debatě tvrdší výpady proti rivalce Hillary Clintonové

Číst článek

Sama Hillary Clintonová by podle magazínu Foreign Policy měla víc hovořit o hodnotě demokracie jako takové. Měla by se věnovat reformě institucí, větší transparentnosti a změně volebního systému, který by dal lidem větší možnost skutečně ovlivňovat politiku.

Spojené státy mají šanci nastartovat ve volbách nový trend. Ukázat, že silová řešení a populističtí politici nejsou řešením. To vyžaduje, abychom si přiznali nedostatky naší vlastní demokracie, píše magazín Foreign Policy.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme