Pokud nám nevydáte vojáky, zrušíme dohodu o migrantech, hrozí Turecko Řecku

Turecko v pátek pohrozilo zrušením readmisní dohody s Řeckem, pokud mu Atény nevydají osm tureckých vojáků, kteří loni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli do Řecka. Díky této dohodě může Řecko vracet migranty na turecké území. Informoval o tom turecký deník Daily Sabah. Ankara také podala novou žádost o vydání osmi svých vojáků, které ve čtvrtek odmítl vydat řecký nejvyšší soud. Řecko dnes v reakci na kritiku z Ankary zdůraznilo nezávislost svého soudnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká vojenská helikoptéra, ve které do Řecka uprchlo osm tureckých vojáků | Zdroj: Reuters

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v pátek v souvislosti s podáním nové žádosti o vydání vojáků uvedl, že Ankara je připravena přijmout nezbytné kroky, včetně zrušení bilaterální readmisní dohody s Řeckem. Právě tato dohoda umožňuje, aby migranti, kteří přes turecké území dorazí do Řecka, byli vráceni do Turecka, odkud pak mohou být posláni zpět do země původu.

Šéf turecké diplomacie tak reagoval na čtvrteční verdikt řeckého soudu, který vydání osmi tureckých vojáků zamítl s tím, že by jim v Turecku nebyl zajištěn spravedlivý soud a hrozilo by jim tam mučení či smrt.

Turecké ministerstvo zahraničí již ve čtvrtek prohlásilo, že bude dál usilovat o vydání svých vojáků a řecké rozhodnutí kritizovalo. Podle turecké strany je výrok soudu politicky motivovaný. Soud prý porušil mezinárodní pravidla a selhal v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Řecký soud zamítl vydat Ankaře první tři z osmi uprchlých tureckých vojáků

Číst článek

Řecká vláda v reakci na prohlášení Ankary dnes uvedla, že v minulosti důrazně odsoudila pokus o státní převrat v Turecku, že podporuje demokraticky zvolenou vládu sousední země a že strůjci puče nejsou v Řecku vítáni. "V Řecku je jedinou autoritou zodpovědnou za příslušný soudní výrok nezávislý řecký justiční systém, jehož rozhodnutí jsou závazná," uvedl ale zároveň v prohlášení kabinet premiéra Alexise Tsiprase. Řecký premiér byl skutečně jedním z prvních zahraničních představitelů, kteří loni v červenci pokus o puč v Turecku odsoudili.

O tureckých vojácích rozhodovalo v Řecku několik soudů nižší instance, jejichž verdikty byly protichůdné - někteří měli být deportováni, jiní měli dostat azyl. V odvolacích řízeních se ale případy dostaly až k nejvyššímu soudu, který vydání zamítl s platností pro všech osm vojáků. Poslední slovo má řecký ministr spravedlnosti, který se ale rozhodl verdikt soudu respektovat.

Od pokusu o převrat uprchlo z Turecka mnoho vojáků, zejména do Evropy. Ankara totiž začala provádět rozsáhlé čistky, během nichž přišlo o práci či bylo propuštěno z úřadu přes 100.000 lidí, včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů. Režim je viní z příslušnosti k hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, které označuje za teroristickou organizaci. Přes 40 000 lidí skončilo v Turecku z téhož důvodu od července za mřížemi.

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana viní ze zosnování pokusu o puč právě duchovního Gülena, který žije v USA. Jeho příznivce Erdoganova vláda pronásleduje dlouhodobě, od července tažení proti nim ještě zintenzivnila. Proto se někteří, včetně Gülena, domnívají, že puč mohla zosnovat sama turecká vláda, aby postup vůči svým kritikům ospravedlnila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme