Pokud následuje jaderný test, nejsou korejské rakety mírové

Severokorejská třístupňová raketa dlouhého doletu by měla v blízké době vynést na oběžnou dráhu satelit, který má údajně sbírat informace o úrodě, větru nebo dešti nad stalinistickým státem. Jde o třetí testovací odpálení. Nyní záleží na tom, zda po něm bude následovat jaderná zkouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

balistická raketa /ilustrační foto/ | Foto: FAS

Raketa dlouhého doletu pro mírové účely a výzkum kosmu je s kosmetickými úpravami úplně identická s raketou určenou pro vojenské užití, tedy jako nosič bojových hlavic.

„V případě Severní Koreje samozřejmě jde o bojové hlavice jaderné,“ konkretizuje Milan Slezák, zahraničně politický komentátor Radiožurnálu a dodává, že z tohoto důvodu zakázala Bezpečnostní rada OSN se souhlasem Číny a Ruska, které jsou obvykle vůči programům Severní Koreje vstřícnější, testy právě těchto raket.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vypuštění rakety dlouhého doletu, které v dohledné době plánuje uskutečnit Sverení Korea, analyzovat ve Světě o desáté na Rádiu Česko zahraničně politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

Vedoucí satelitního řídícího střediska v Severní Koreji Paek Čang-ho však tvrdí, že Pchjongjang nemá co skrývat. Raketa má podle severokorejské strany sloužit jednak jako připomínka „věčnosti“ korejského vůdce, pak také jako sběrač meteorologických i blíže nespecifikovaných dat.

Spojené státy ale pohrozily, že v případě odpálení nedodají režimu potravinovou pomoc, na které se dohodly oba státy v únoru. Prozatím její dodávku pozastavily. A Rusko se nechalo slyšet, že Severní Korea pohrdá rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Možnosti světa, jak testu rakety dlouhého doletu v Severní Koreji zabránit, jsou však velmi slabé a omezené. Nikdo nepůjde dobrovolně do války. To by mohly udělat pouze okolní země, které by se mohly cítit bezprostředně ohrožené. Jižní Korea, Japonsko i Rusko již varovaly, že raketu sestřelí, pokud bude ohrožovat jejich území. Napětí se pokusila zmírnit pouze Čína, která ostatní státy vyzývá ke klidu.

Třetí test

„Zkušenost předchozí s raketou tohoto typu nejsou povzbuzující, protože první start v roce 1998 skončil po minutě a půl letu. Ta raketa explodovala. Druhý start v roce 2009, ačkoli Severokorejci řekli, že byl úspěšný a raketa vynesla na oběžnou dráhu satelit, byl podle převládajícího mínění také neúspěšný, protože se neoddělil třetí od druhého stupně,“ připomíná Milan Slezák nebezpečnost těchto raket pro civilní cíle v okolí odpaliště.

Po testu rakety následuje v Severní Koreji v odstupu několika měsíců obvykle jaderná zkouška.

„Říká se, že od třetího jaderného testu jste schopen mít funkční jadernou zbraň, že vám to hodně pomůže k tomu, abyste jadernou zbraň miniaturizoval natolik, abyste z ní vytvořil bojovou hlavici. Tu zatím Severní Korea nemá,“ upozorňuje Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravu na start rakety dlouhého doletu v Severní Koreji sleduje i zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Podle posledních zpráv zpravodajky ČRo v Asii Severokorejci od odpálení rakety neustoupili. Na raketu již naložili družici a v současné chvíli ji plní palivem.

Start je v plánu v následujících čtyřech dnech. Podle agenturních zpráv však dnes zřejmě ke startu nedojde, neboť odpálení rakety není nakloněno počasí v Severní Koreji.

Na sobotu a neděli připadají oslavy stého výročí narození někdejšího vůdce Kim Ir-sena, na jehož počest byla údajně raketa sestavena. Na neděli dokonce pozvali na odpalovací rampu i zahraniční novináře.

Milan Slezák, Tomáš Pavlíček, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme