Pokud nebude ,Lisabon' máme smlouvu z Nice

Česko je poslední stát, který neratifikoval Lisabonskou smlouvu reformující fungování institucí Evropské unie. Očekává se proto zvýšený tlak na českého prezidenta Václava Klause, který v současné době čeká, jak se k Lisabonu vyjádří český Ústavní soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (Ilustrační foto).

Evropská unie (Ilustrační foto). | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Podle úřadujícího generálního ředitele Evropské komise pro vnější vztahy Karla Kovandy vládne v Bruselu kvůli vývoji na české politické scéně určitá nejistota. Ještě donedávna si totiž evropští politici mysleli, že ratifikace Lisabonské smlouvy by mohla být na konci října hotová. Kvůli požadavkům Václava Klause je ale teď jisté, že toto datum není reálné.

"Z toho vyplývá v Bruselu nejistota kudy dál? Když nemáme Lisabonskou smlouvu, tak máme smlouvu z Nice. Na jak dlouho ji ještě budeme mít a jak dlouho bude ještě platná?" popisuje současnou situaci Kovanda.

Právě smlouva z Nice je totiž podle něj náhradní plán, pokud by se Lisabonská smlouva neratifikovala. I z tohoto kroku však vyplývají některé nepříjemné důsledky.

"Bude se zmenšovat velikost Evropské komise, některé země tak nebudou mít své komisaře. Druhý důsledek je politický, zamezí se možnosti dalšího rozšiřování EU. Třetí důsledek je, že nedojde k reorganizaci a zjednodušení zahraniční politiky EU," vysvětluje Kovanda.

On sám si ale myslí, že Lisabonská smlouva bude nakonec ratifikovaná.

Lenka Rafaelová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme