Pokud při řešení ukrajinské krize selže diplomacie, USA nevylučují vyzbrojení Ukrajiny

Spojené státy i Německo stále trvají na diplomatickém řešení ukrajinské krize. Po jednání v Bílém domě se na tom shodli kancléřka Angela Merkelová a prezident Barack Obama. Souhlasili také, že současná jednání, která iniciovala Merkelová s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem jsou jednou z posledních možností. Barack Obama proto zdůraznil, že Spojené státy nevylučují vyzbrojení Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová jedná v Bílém domě s prezidentem Barackem Obamou

Německá kancléřka Angela Merkelová jedná v Bílém domě s prezidentem Barackem Obamou | Zdroj: Reuters

„Šance na vojenské řešení byla vždy minimální. Pokud ale diplomacie selže, musíme uvažovat o všech možných dalších variantách. Jedním ze zvažovaných řešení jsou proto i dodávky obranných zbraní Ukrajině. Cílem není, aby Ukrajina porazila Rusko, ale aby se dokázala ubránit agresi separatistů,“ uvedl Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání Baracka Obamy s německou kancléřkou Angelou Merkelovou sleduje washingtonská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Prezident Obama řekl, že je jasné, že Rusko porušilo všechny závazky, ke kterým se zavázalo v dohodě z Minsku. Uvedl, že Rusko zjevně posílá více zbraní a dalšího vybavení separatistům na východě Ukrajiny.

Šéfka německé vlády nicméně prosazuje diplomatické řešení a staví se proti vyzbrojení ukrajinské armády. Ze Spojených států, hlavně z řad republikánů, ale zaznívají opačné požadavky.

Americký prezident se s Merkelovou dohodl na tom, že ve střední Evropě bude posílena přítomnost jednotek NATO.

Shodli se také na tom, že sankce proti Rusku musejí zůstat v platnosti do té doby, než Kreml změní svůj postoj a chování vůči Ukrajině.

Ruská agrese na Ukrajině podpořila podle amerického prezidenta mezinárodní jednotu. Merkelová prohlásila, že je nepřijatelné porušovat územní celistvost jiné země. To je premisa, jejíž dodržování je podle Merkelové klíčovou podmínkou k udržení míru a bezpečnosti v Evropě.

Ruský prezident Vladimir Putin, ještě než dnes odjel na návštěvu Egypta, přitom znovu zopakoval, že válku na východní Ukrajině zavinily západní země.

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme