Le Penová 'opsala' projev od Fillona. 'Mrknutí na krátkou pasáž o Francii,' brání ji šéf kampaně

Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová v pondělí šokovala své příznivce ve Villepinte na periferii Paříže. Přednesla totiž celé pasáže z projevu neúspěšného kandidáta z prvního kola Françoise Fillona. Le Penová pak zároveň v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi France 2 potvrdila úmysl změnit smlouvy Evropské unie. Bývalá šéfka nacionalistické Národní fronty chce do půl roku po svém případném zvolení do čela Francie vypsat referendum o členství v Evropské unii.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská média přinesla v úterý video, ze kterého je patrné, že Marine Le Penová téměř do písmene zopakovala slova Françoise Fillona z 15. dubna v Puy-en-Velay, kdy ještě usiloval o zvolení v prvním kole voleb.

Le Penová je viněna z plagiátorství. Pasáže, které doslova převzala od Fillona, kandidáta tradiční pravice, se týkají geografického uspořádání Francie, vlivu Francie a jejího jazyka.

Ve chvalozpěvu na geografickou polohu Francie řekl Fillon/Le Penová: „Nejprve Pyreneje, které Francii spojují s velkým celkem hispánského a latinského světa. Pak je tu alpská hranice, směrem k naší sestře Itálii a dále ke střední Evropě, k Balkánu a východu."

Ve chvalozpěvu na Francii a její jazyk opět oba poukázali na to, že učí-li se lidé francouzštinu, „někdy s velkým úsilím, v Argentině i Polsku, existují-li seznamy čekatelů na členství ve francouzském spolku v Šanghaji, Tokiu i Mexiku či na studium na francouzských lyceích v Rabatu i Římě, je-li Paříž nejvyhledávanější turistickou destinací na světě, pak je to proto, že Francie je ještě něco jiného a něco víc než průmyslová, zemědělská a vojenská mocnost".

Kromě Le Penové, která reprezentuje krajní pravici, do druhého kola postoupil centrista Emmanuel Macron. Voliči mezi nimi rozhodnou v neděli.

Francouzská kandidátka na prezidentku Marine Le Penová | Zdroj: Reuters

Fillon i Le Penová prosazují třetí, francouzskou cestu pro 21. století, totiž cestu „kultury, pochyb, diskuse, kompromisu, dialogu, rovnosti, svobody jednotlivců i národů". Avšak zatímco pro Fillona je to alternativa k nacismu a stalinismu, pro Le Penovou ke globalismu a islámské ideologii.

Šéf kampaně nacionalistické kandidátky David Rachline v pondělí večer k projevu Le Penové nejprve prohlásil, že si není vědom plagiátu ani toho, kdo Le Penové projev pro Villepinte napsal.

Později řekl, že šlo o „mrknutí na krátkou pasáž týkající se diskuse o Francii" a že to dokazuje, že Le Penová není žádná sektářka. Naprosto stejnými slovy pak dotaz o plagiátorství komentoval Florian Philippot z vedení Národní fronty, k níž Le Penová patří.

Referendum o členství v EU?

V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi France 2 Le Penová uvedla, že je jediná, kdo chce otevřít jednání o změně smluv o Evropské unii. A mají to být nejen kosmetické slovní úpravy, ale skutečné změny.

Chce zasednout k jednacímu stolu s Evropskou unií a s dalšími zeměmi, které mají jako jí vedená Francie pocit, že členstvím v unii ztratily hospodářskou suverenitu a kontrolu nad svým územím.

Marine Le Penová také potvrdila, že by chtěla, aby se do platebních operací občanů a drobných obchodníků zase vrátila národní měna. V eurech by se měl účtovat mezinárodní obchod a transakce velkých podniků. Euro se podle ní stalo nástrojem nátlaku na země, kterého je třeba se zbavit.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme