Pokud žijete v Británii nepřetržitě alespoň pět let, můžete zůstat, vzkazuje Mayová

Podrobný plán ohledně ochrany práv unijních občanů žijících v Británii má v pondělí oznámit londýnská vláda. Základní návrh, který premiérka Theresa Mayová představila na summitu v Bruselu, obsahuje podle unijních lídrů ještě mnoho neznámých. Mayová slíbila unijním občanům, že budou smět v Británii zůstat, pokud se podobné garance dají Britům v zemích Evropské unie.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská vláda má zveřejnit detailní plán týkající se práv unijních občanů po brexitu. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Podle Mayové budou smět automaticky zůstat ti unijní občané, kteří ve Spojeném království žijí nepřetržitě alespoň 5 let. Dalším občanům členských států Evropské unie, kteří už na ostrovech jsou, nechá londýnský kabinet pětileté období doběhnout.

Tyto skupiny mají získat zvláštní „status“, který jim bude zaručovat stejná práva jako Britům, co se týče zaměstnání, přístupu ke zdravotní péči, vzdělání nebo jiným veřejným službám.

Londýn ale zatím neupřesnil, jestli se tato práva budou vztahovat i na rodinné příslušníky žijící trvale mimo území Velké Británie. Taky není jasné, od kterého data mezi březnem 2017 a březnem 2019, přestanou mít noví unijní migranti na tyto výhody právo.

Je taky otázkou, jestli na dodržování těchto pravidel budou dohlížet britské soudy, nebo Soudní dvůr Evropské unie.

Šéfredaktor Evening Standardu a někdejší ministr financí George Osborne před pár dny napsal, že to byla Theresa Mayová, kdo po unijním referendu loni v červnu zablokoval návrh na jednostranné garantování práv unijním občanům ze strany Británie.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme