'Pokud znásilníte tři ženy, beru to na sebe,' řekl Duterte vojákům. Na Filipínách zuří boje s islamisty

Filipínským ostrovem Mindanao zmítají boje mezi armádou a islamisty. V oblasti už šestý den platí stanné právo vyhlášené prezidentem Rodrigem Dutertem. Ten vojáky ujistil, že veškeré dopady násilností "bere na sebe."

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentem Filipín se velmi pravděpodobně stane jedenasedmdesátiletý Rodrigo Duterte | Zdroj: Reuters

Z filipínského města Marawi na ostrově Mindanao uteklo až devadesát procent obyvatel. Prchají před boji mezi filipínskou armádou a islamistickými ozbrojenci. Boje trvají už šestý den a vojáci do nich nasadili i raketomety. Podle armády při konfliktu v ulicích města zemřelo už víc než padesát lidí.

Všechno začalo pokusem o zatčení Iznilona Hapilona, jednoho z nejhledanějších mužů světa a vůdce jedné z islamistických skupin. Tomu se ale povedlo přivolat více než stovku svých spolubojovníků. Výsledkem je několikadenní válka v ulicích města.

Podle filipínské televize rebelové popravili šéfa místní policie, unesli více než deset rukojmích a zapálili několik budov, včetně kostela a nemocnice. Na televizních záběrech jsou v ulicích města vidět černé vlajky tzv. Islámského státu.

'Beru to na sebe'

Jak napsal britský Guardian, mluvil v pátek filipínský prezident Rodrigo Duterte se svými vojáky a uklidňoval je tím, že za veškeré dopady stanného práva bude zodpovědný pouze on sám. „Když padnete vy, padnu i já. Ale za toto stanné právo a jeho důsledky jsem zodpovědný jen já sám. Prostě udělejte svou práci a já se postarám o ten zbytek," řekl Duterte.

„Sám se uvězním," řekl s odkazem na vojáky, kteří by se ve jménu stanného práva dopustili násilností. „Pokud znásilníte tři ženy, přiznám to a vezmu to na sebe," dodal.

Jak upozorňuje Guardian, Duterte tuto poznámku pronesl jako vtip. Svými mnohdy urážlivými poznámkami je podle listu pověstný. Není to také poprvé, kdy na téma znásilňování žen žertoval. 

David Jakš, Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme