Pokus o atentát na afghánského prezidenta; mrtví v centru Kábulu

Člen prezidentské ochranky se pokusil zavraždit afghánského muže číslo jedna Hamída Karzáího. Prezident pokus o atentát v Kandaháru přežil. Opozice vůči vládě Hamída Karzáího zřejmě stála i za čtvrtečními výbuchy v afghánské metropoli Kábulu. Tam došlo ke dvěma explozím, které si vyžádaly mnoho mrtvých a zraněných lidí. Přímo na místě kábulského masakru byl i spolupracovník Radiožurnálu Jaromír Štětina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí | Foto: ČTK/EPA

Na místě neštěstí byl spolupracovník Radiožurnálu Jaromír Štětina. První, menší výbuch, způsobila trhavina umístěná na bicyklu a druhý, zničující, pocházel z automobilu značky moskvič. Podle informací, které na místě poskytl Radiožurnálu plukovník Abdulah, velitel afghánské zásahové jednotky, zahynulo 22 lidí a desítky dalších obyvatel byly zraněny. V místě výbuchu propukla panika a střeží ho mezinárodní jednotka ISAF.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Štětina: Výbuchy v Kábulu

Jak potvrdil zpravodaj agentury Reuters, z rušné obchodní oblasti po explozi prchaly tisíce lidí. Obyvatelé Kábulu tvrdí, že jde o nejhorší výbuch ve městě od loňského svržení islámského hnutí Taliban a ustavení prozápadní vlády prezidenta Karzáího.

Zároveň došlo v Kandaháru k pokusu o atentát na afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Pokusil se ho zavraždit člen jeho bezpečnostní stráže. Zahájil palbu na prezidentovo auto, které vyjíždělo v koloně z areálu rezidence kandahárského guvernéra Gula Aghy Šerzáího.

Při následující přestřelce, do které se okamžitě zapojili Karzáího američtí osobní strážci, byli zabiti tři lidé. Zranění utrpěl guvernér Šerzáí, který jel v koloně. Teď je v péči amerických lékařů.

V Kábulu byla už před dnešním útokem zpřísněna bezpečnostní opatření u velvyslanectví Spojených států a Německa. Podle agentury AFP se tak stalo poté, co zpravodajská služba informovala o hrozbě atentátů.

Milan Kopp, Jitka Malá, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme