Pokus o běloruskou revoluci pomalu končí

Režim prezidenta Aleksandra Lukašenka se vrací do starých kolejí. Na minském Říjnovém náměstí zůstalo ve stanovém městečku jen několik stovek demonstrantů. Protestují tak proti výsledku nedělních prezidentských voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Minsku

demonstrace v Minsku | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V nich byl potřetí za sebou zvolen hlavou státu Alexandr Lukašenko. Podmínky demonstrantů se ale stávají čím dál složitější. Přes noc zhaslo veřejné osvětlení na náměstí. Policisté také zatýkali některé lidi, kteří opouštěli demonstraci. Kontrolují také zavazadla těch, kteří míří na náměstí. Chtějí totiž zabránit tomu, aby demonstrantům přinášeli teplé jídlo a pití.

Hlavní kandidát Aljaksandr Milinkevič přiznává, že cesta ke změně poměrů v Bělorusku bude složitá. V rozhovoru pro zahraniční média uvedl, že s efektním a rychlým vítězstvím, se příliš počítat nedá. Jediná zbraň opozice - pouliční protesty - ztroskotala na nezájmu veřejnosti, slabé organizaci demonstrací a malé informovanosti.

Lukašenkův režim udržuje většinu Běloruska v informační blokádě. Poslední šancí opozice bude 88. výročí založení Běloruské lidové republiky. Aljaksandr Milinkevič vyzval občany, aby se zúčastnili sobotní demonstrace v Minsku.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda bude u Běloruska protestovat kvůli incidentu, při kterém byl v neděli napaden a zbit redaktor Mladé fronty Dnes Jan Rybář. Neznámí útočníci mu způsobili lehký otřes mozku a pohmožděniny na tváři. Vzali mu také počítač. O peníze se ale nezajímali. Rybář po napadení prohlásil, že si myslí, že ho zbili agenti běloruské tajné policie KGB. Nemá pro to ale žádné přímé důkazy.

Mezitím Bělorusko vyhostilo polského poslance Jaroslawa Jagiella z vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost. A to kvůli jeho účasti na demonstraci proti neregulérním volbám v Minsku. Policie poslance na několik hodin zadržela a pak propustila s tím, že musí okamžitě opustit Bělorusko. Předseda dolní sněmovny polského parlamentu to označil za skandál a varoval, že reakce bude velmi tvrdá. Běloruské úřady v posledních dnech nepovolily vstup do země čtyřem polským poslancům, kteří chtěli sledovat průběh prezidentských voleb.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme