‚Pokus o konečné řešení ruské otázky.‘ Lavrov znovu obvinil Západ a Ukrajinu z kříšení nacismu

Rusko dokáže uspět na Ukrajině i bez pomoci dalších postsovětských republik, uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ve čtvrtečním televizním rozhovoru. V něm opět ostře kritizoval Západ za podporu Kyjeva a některé západní politiky obviňoval z kříšení nacismu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

Lavrov ale nejen kritizoval. Ocenil gruzínskou vládu, která se podle něj řídí národními zájmy bez ohledu na údajné výzvy Západu, aby otevřela „druhou frontu“ proti Rusku. Tbilisi, ačkoliv má s Moskvou spor o gruzínské území, se nepřipojilo k západním sankcím proti Rusku.

Rusko plánuje novou velkou ofenzivu. Může začít už 24. února, říká ukrajinský ministr obrany

Číst článek

„Nechci, aby si někdo myslel, že chci tuto vládu zkompromitovat pozitivními slovy o tom, co dělá, ale prostě budu citovat (gruzínského) premiéra a jeho ministry, kteří v reakci na bezprecedentní nátlak s požadavkem připojit se k sankcím a otevřít druhou frontu… říkají, že se řídí národními zájmy, pokud jde o obchod s Ruskem, turistiku a energetické suroviny,“ uvedl Lavrov.

Gruzie v létě 2008, kdy byl u moci nyní uvězněný exprezident Michail Saakašvili, svedla s Ruskem krátkou a pro ni neúspěšnou válku o provincie Jižní Osetie a Abcházie, které se s ruskou pomocí odtrhly.

Nyní se Západ podle Lavrova snaží do role „nové Ukrajiny vtlačit Moldavsko, vedené „prozápadní prezidentkou Maiou Sanduovou. Ta se podle ruského ministra „cpe do NATO“, „má rumunské občanství“ a je ochotna svou vlast „spojit s Rumunskem“.

Lavrov v rozhovoru s moderátorem Dmitrijem Kiseljovem, který je pokládán za předního prokremelského propagandistu, také obvinil německé politiky z choutek obnovit nacismus a uspořádat „konečné řešení ruské otázky“.

Kritika šla hlavně k Leyenové

Šéf ruské diplomacie podle agentury AFP kritizoval zejména německou šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která je právě v Kyjevě. Von der Leyenová se podle Lavrova vyjádřila, že Západ by měl uštědřit Rusku takovou „strategickou porážku, aby se dlouho nevzpamatovalo“.

„Co to je, když ne rasismus, nacismus, pokus o řešení ruské otázky?“ položil Lavrov řečnickou otázku. „Pravda, nikoliv v plynových komorách, alespoň zatím. Zatím je ještě v Německu mnoho slušných lidí, kteří nepřipustí znovuzrození fašismu, ale jsou tam i tací, kteří by vůbec nebyli proti,“ prohlásil.

Podle Lavrova se stejně jako za dob druhé světové války proti Rusku využívá nacistická ideologie. „Proč lidé odmítají vidět nacistickou ideologii, která je základem kyjevského režimu?“ divil se podle TASS.

Moskva odůvodňuje svou válku proti sousední zemi potřebou její „denacifikace.“ Podle Kyjeva ale vede genocidní válku a ruští vojáci jsou podezřelí z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme