Pokus zakázat v Německu neonacistickou stranu NPD se prozatím odkládá

Představitelé německé krajně-pravicové strany NPD si prozatím mohou oddechnout. Ministři vnitra jednotlivých spolkových zemí se neshodli na zahájení nového řízení o zákazu této neonacistické formace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín

Berlín | Foto: cs.wikipedia.org

Proti této proceduře se vyslovili šéfové resortu vnitra za Křesťansko-demokratickou unii CDU. Ti mají pocit, že pokus zakázat Národně-demokratickou stranu by u ústavního soudu mohl ztroskotat a neonacisté by z toho jen profitovali.

"Byl by to ten největší propagandistický úspěch, jakého by NPD mohla dosáhnout," tvrdí například braniborský ministr vnitra Schönbohm zastupující CDU. Také jeho resortní kolega na spolkové úrovni Schäuble se domnívá, že doba k zákazu neonacistické strany ještě nenazrála. "NPD je sice protiústavní, ale to samo o sobě k zahájení řízení o jejím zákazu nestačí," prohlásil Schäuble.

Před pěti lety odmítl Ústavní soud pokus o rozpuštění NPD z formálních důvodů. Stranu totiž masivně infiltrovali agenti zpravodajské služby, kteří se postarali o kompromitující důkazy.

Ministři vnitra za sociální demokracii teď ale tvrdí, že mají dost důkazního materiálu z veřejně dostupných zdrojů.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme