Pokusní červi přežili katastrofu Columbie

V troskách raketoplánu Columbia se našly živé organismy. Jsou jimi stovky červů, kteří byli předmětem vědeckého experimentu na palubě zříceného vesmírného plavidla. Podle zpráv americké kosmické agentury NASA byli nalezeni na území Texasu. Technici z vesmírného střediska ale otevřeli kontejnery s červy až teď.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

první start Columbie v dubnu 1981

první start Columbie v dubnu 1981 | Foto: NASA

Při zřícení raketoplánu Columbia nad Texasem 1. února tohoto roku zahynulo všech sedm astronautů. Mise měla v plánu provedení šedesáti vědeckých experimentů.

Červi velikosti větší špendlíkové hlavičky přežili v rašelině ve speciálních kanystrech, které obsahovaly vždy po šesti Petriho miskách. Tito červi mají životní cyklus sedm až deset dní. Podle specialistů z Kennedyho vesmírného centra na Floridě se dá očekávat, že se po čilém množení v kosmu a také po pádu na Zemi dostala na svět čtvrtá nebo pátá generace červů, jejichž předkové byli pro vesmírný experiment vybráni v lednu.

Odborníci teď mají zodpovědět otázku, zda nález živých červů má nějaký vědecký význam.

Nejstarší americký raketoplán krátce před plánovaným přistáním ztratil spojení s řídícím střediskem a rozpadl se při průletu atmosférou.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme