Pokuty za jazykový zákon na Slovensku se zatím odkládají

Slovenské úřady nebudou udělovat pokuty za porušení sporného jazykového zákona, dokud nepřipraví metodickou příručku. Ministr kultury Marek Maďarič to slíbil vysokému komisaři OBSE pro menšiny Knutu Volebekovi, který přijel do Bratislavy řešit napjaté slovensko-maďarské vztahy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad se tyčí nad Dunajem

Bratislavský hrad se tyčí nad Dunajem | Foto: europa.eu

Zákon umožňuje trestat prohřešky proti slovenštině pokutou až 5000 eur (až 130 tisíc korun). Sankce hrozí například za užívání jazyka menšiny, tedy třeba maďarštiny, v úředním styku ve městech a vesnicích, kde minorita tvoří méně než dvacet procent obyvatel.

Vysoký komisař odmítl hrát roli soudce a prostředníka a k zákonu se postavil diplomaticky. Podle něj sice odpovídá mezinárodním normám, mnohé paragrafy jsou však nejasné. Nabízí proto experty a právní rady.

Ministr kultury to přijal, avšak nezapomněl zdůraznit, že spory o zákon jsou výsledkem dezinformační kampaně proti Slovensku. Odložení pokut označují pozorovatelé jako ústupek, avšak dodávají, že na jaře se konají na Slovensku i v Maďarsku parlamentní volby a zákon použijí politici v předvolební kampani.

Jazykový zákon, který na Slovensku začal platit 1. září, je největším zdrojem napětí mezi Budapeští a Bratislavou za poslední léta.

Ľubomír Smatana, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme