Pokuty za nepřesnou předpověď počasí, navrhuje po uragánu ruský ministr

Ruský ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov navrhl zavést finanční postih za nepřesné či zpozdilé předpovědi počasí. "Rosničkáři" by za špatnou práci měli podle ministra platit. Jde o reakci na skutečnost, že většina Moskvanů nebyla varována před vichřicí, která si na konci května vyžádala 16 životů.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez elektřiny kvůli špatnému počasí zůstalo v Moskvě přibližně 18 300 lidí.

Bez elektřiny kvůli špatnému počasí zůstalo v Moskvě přibližně 18 300 lidí. | Zdroj: Reuters

"Nastal čas vypracovat vzorec ekonomické odpovědnosti územních jednotek hydrometeorologického střediska za předpovědi, které se nepotvrdí," řekl ministr na pondělní poradě. Upřesnil, že má na mysli ekonomický postih "konkrétních zodpovědných osob", které připravují prognózy počasí.

Reakce na kritiku vlastního resortu

Ministr podle pozorovatelů reaguje na kritiku, že jeho resort nevaroval před vichřicí, která si 29. května vyžádala v Moskvě a okolí 16 mrtvých a asi dvě stovky raněných.

K odhalení příčin, proč většina Moskvanů nedostala výstrahu před řáděním živlů, vyzvala šéfka ruských senátorů Valentina Matvijenková. Po smršti se pozastavila nad tím, co vlastně meteorologové dělají a proč občané nebyli včas varováni.

Moskva den po uragánu. Počet obětí stoupl na 16, starosta rodinám slibuje odškodnění

Číst článek

Moskevští meteorologové se podle agentury Interfax hájí, že jejich předpověď v inkriminovaný den byla přesná a včasná. Ministerstvo naopak tvrdí, že předpověď nepočítala s "mimořádnou situací" vyžadující naléhavě varovat obyvatelstvo, a tak výstrahu šířilo jen prostřednictvím médií, sociálních sítí a SMS zprávami.

Nápad pokutovat meteorology za špatné předpovědi není nový, poznamenala agentura RIA Novosti. Připomněla, že v březnu jeden z poslanců předložil návrh zákona umožňujícího trestat synoptiky za odchylku pěti stupňů Celsia třemi tisícovkami rublů (asi 1240 korun), respektive 10 000 rublů (asi 4100 korun) za chyby přesahující 11 stupňů Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme