Polabské státy jednají o povodí v Drážďanech

Polabské státy by roku 2009 chtěly vytvořit společný plán povodí. Jeho ochrana vychází z obecné směrnice EU a už nyní je příkladem pro řešení v celé unii. Bez mezinárodní spolupráce a kompromisu v národních zájmech nelze zajistit ekologii evropských toků, s tímto závěrem vystoupili dnes v Drážďanech představitelé ministerstev životního prostředí Německa, Česka, Polska a Rakouska.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také tyto lodě kotví v Děčíně

Také tyto lodě kotví v Děčíně | Foto: Jan Rosenauer

Obsah bilanční tiskové konference se nesl hodně v českém duchu, zasloužili se o to němečtí novináři. Tentokrát se zdrželi kritiky odpadních vod severočeských chemiček. Zajímala je splavnost Labe od hranic až do Děčína a zejména nová dohoda mezi českými ministerstvy dopravy a životního prostředí.

Námětek tohoto resortu Ladislav Miko Českému rozhlasu o tom řekl: "Při dodržení všech legislačních postupů nebude tento projekt ale dříve na světě než příští rok. K posouzení ho dostane i německá strana." Spolkový ministr životního prostředí Jürgen Trittin uvítal omezení labských jezů a pro ČRo dále dodal: "Těšíme se z prohlášení pana náměstka, že posouzení projektu z hlediska únosnosti pro životní prostředí je záležitostí přeshraničí. Mohu říci, že v Německu zjišťujeme, že očividně neexistuje velká potřeba přizpůsobení Labe dopravě velkých nákladních lodí."

Podle Trittina je třeba zejména zlepšovat kvalitu podzemních i povrchových vod v povodí Labe, do čističek Německo už investovalo 1,2 miliard euro. Trittin uvítal zejména vznik mezinárodního labského fóra, které se ochranou veletoku má zabývat spolu s veřejností bez rozdílu hranic. V roce 2009 i za spolupráce s ním chtějí polabské země vytvořit společný plán povodí. To vidí jako cíl také česká strana. Do polabské spolupráce se zapojuje kromě EU, také Polsko i Rakousko. To oceňuje, že i když do povodí Labe patří jen necelým procentem má v rámci Labského summitu rovnoprávné postavení.

Polský zástupce chce dobré zkušenosti z mezinárodní polabské spolupráce aplikovat také v rozměru polsko-běloruském. Konkrétním výsledkem je povodňová prevence. I když účinný systém budou budovat ještě celé další generace už nyní, tři roky po ničivých povodních existuje mezi Českem a Německem systém včasného varování na úrovni 60 hodin dopředu. To je dobrá zpráva pro všechny občan v této oblasti, konstatuje spolkový ministr životního prostředí Trittin.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme