Polabské státy jednají o povodí v Drážďanech

Polabské státy by roku 2009 chtěly vytvořit společný plán povodí. Jeho ochrana vychází z obecné směrnice EU a už nyní je příkladem pro řešení v celé unii. Bez mezinárodní spolupráce a kompromisu v národních zájmech nelze zajistit ekologii evropských toků, s tímto závěrem vystoupili dnes v Drážďanech představitelé ministerstev životního prostředí Německa, Česka, Polska a Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také tyto lodě kotví v Děčíně | Foto: Jan Rosenauer

Obsah bilanční tiskové konference se nesl hodně v českém duchu, zasloužili se o to němečtí novináři. Tentokrát se zdrželi kritiky odpadních vod severočeských chemiček. Zajímala je splavnost Labe od hranic až do Děčína a zejména nová dohoda mezi českými ministerstvy dopravy a životního prostředí.

Námětek tohoto resortu Ladislav Miko Českému rozhlasu o tom řekl: "Při dodržení všech legislačních postupů nebude tento projekt ale dříve na světě než příští rok. K posouzení ho dostane i německá strana." Spolkový ministr životního prostředí Jürgen Trittin uvítal omezení labských jezů a pro ČRo dále dodal: "Těšíme se z prohlášení pana náměstka, že posouzení projektu z hlediska únosnosti pro životní prostředí je záležitostí přeshraničí. Mohu říci, že v Německu zjišťujeme, že očividně neexistuje velká potřeba přizpůsobení Labe dopravě velkých nákladních lodí."

Podle Trittina je třeba zejména zlepšovat kvalitu podzemních i povrchových vod v povodí Labe, do čističek Německo už investovalo 1,2 miliard euro. Trittin uvítal zejména vznik mezinárodního labského fóra, které se ochranou veletoku má zabývat spolu s veřejností bez rozdílu hranic. V roce 2009 i za spolupráce s ním chtějí polabské země vytvořit společný plán povodí. To vidí jako cíl také česká strana. Do polabské spolupráce se zapojuje kromě EU, také Polsko i Rakousko. To oceňuje, že i když do povodí Labe patří jen necelým procentem má v rámci Labského summitu rovnoprávné postavení.

Polský zástupce chce dobré zkušenosti z mezinárodní polabské spolupráce aplikovat také v rozměru polsko-běloruském. Konkrétním výsledkem je povodňová prevence. I když účinný systém budou budovat ještě celé další generace už nyní, tři roky po ničivých povodních existuje mezi Českem a Německem systém včasného varování na úrovni 60 hodin dopředu. To je dobrá zpráva pro všechny občan v této oblasti, konstatuje spolkový ministr životního prostředí Trittin.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme