Poláci budou jednat o další přítomnosti svých vojáků v Iráku

O dalším působení polských vojáků v Iráku bude jednat ve Washingtonu nový polský ministr obrany Radoslaw Sikorski. Předchozí polská vláda chtěla kontingent 1500 vojáků stáhnout už na počátku příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod čestné stráže | Foto: Pavel Novák

Ministr Sikorski před odletem do Spojených států v rozhovoru pro agenturu AP řekl, že osud polské vojenské mise v Iráku bude v mnohém záviset na pomoci Washingtonu při modernizaci polské armády. Účast v irácké operaci už Varšavu stála 600 milionů dolarů.

Americký prezident George Bush slíbil Polsku vojenskou pomoc ve výši až sta milionů dolarů. Ze zámoří ale zatím přišlo pouze třicet milionů. Polská armáda měla také dostat pět užívaných letounů C-130. Chtěla je použít na přepravu vojáků a materiálu do Afghánistánu. Ministr Sikorski uvedl, že bez této logistické podpory Spojených států bude polská armáda jen stěží schopná splnit své úkoly v Afghánistánu.

Nový polský ministr obrany má v Pentagonu velmi dobrou vyjednávací pozici: tři roky pracoval v americkém institutu pro vojenskou spolupráci s Evropou a je považovaný za člověka s mimořádně dobrými kontakty v Bushově administrativě.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme