Poláci chtějí mít volno na Tři krále

Více než milion podpisů shromáždili polští organizátoři petice požadující, aby parlament uznal šestý leden za oficiální svátek. Tříkrálovou akci zorganizoval vlivný primátor Lodži Jerzy Kropiwnicki.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalendář | Foto: Free Stock Photos

Polští věřící považují Tři krále za velký církevní svátek a chtějí, aby to uznal i stát. Vládnoucí koalice Občanské platformy a Polské strany lidové proti svátku jako takovému nic nenamítá, zdůrazňuje ale, že si polská ekonomika zatím nemůže další volný den dovolit.

Neobyčejně aktivní a populární primátor Lodži Jerzy Kropiwnicki proto zorganizoval celonárodní petiční akci a její výsledky přivezl do Varšavy. Starým městem až k parlamentu jej symbolicky provázeli Tři králové a stovky sympatizantů: "Shromáždili jsme milion 36 tisíc podpisů. To je devětkrát víc než vyžaduje zákon. Doufám, že tento počet přesvědčí poslance a senátory."

Parlament hlasoval o tomto svátku už na podzim, ale poslanci nakonec návrh těsnou většinou odmítli. Primátor Lodži věří, že v novém hlasování Tři králové projdou. Jerzy Kropiwnicki připomíná, že jde o jeden z nejstarších křesťanských svátků a věřící mají povinnost zúčastnit se v tento den mše.

Církev poukazuje na příklad jiných zemí. Volným dnem je tento svátek například v Německu, Řecku, Itálii, Španělsku nebo Rakousku. Do roku 1960 býval i v Polsku. Komunistický režim ale tento svátek zrušil. Pro jeho obnovení existují i další pádné argumenty: Volný den by určitě přivítala také několikasettisícová komunita polských pravoslavných, kteří podle juliánského kalendáře slaví šestého ledna Vánoce.

A všichni ostatní by si po vyčerpávajícím vítání nového roku zcela jistě také rádi přispali. Ostatně produktivita práce není v těchto tmavých a mrazivých lednových dnech nijak závratná.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme