Poláci chtějí po útoku v Itálii vyšší tresty za znásilnění. Nejvyšší sazba by mohla být až 25 let vězení

Polské ministerstvo spravedlnosti navrhuje razantně zvýšit sazby v trestním zákoníku za znásilnění a další sexuálně motivované zločiny. Dosavadní považuje za příliš mírné. Iniciativa vládní strany Právo a spravedlnost souvisí s nedávným útokem v italském Rimini proti páru z Polska. Čtveřice mladíků tam zbila muže a ženu znásilnila.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sexuální násilí (ilustrační foto) | Foto: Nino Carè | Zdroj: Pixabay

Vládní politici na útok na Poláky v Rimini reagovali velmi emotivně, objevila se dokonce zmínka o trestu smrti a mučení. Nejprve chtěli usilovat o vydání útočníků. Pak si to ale rozmysleli, aby v Polsku nedostali paradoxně nižší tresty. V polské Lodži zase nedávno trojice mužů 10 dní bila a znásilňovala ženu.

I kvůli tomuto případu ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro považuje současné tresty za příliš nízké. „Evropské statistiky ukazují, že polské soudy, bohužel, patří k těm vůbec nejmírnějším. Soudy musí být nucené ukládat vyšší sazby. S jejích dosavadní praxí nemůžeme souhlasit,“ prohlásil.

V Rimini znásilnili polskou turistku. Po pachatelích pátrají Italové i Poláci

Číst článek

Návrh vyvolal také kritiku. Právní expertka z Varšavské univerzity Monika Petalová například opozičnímu deníku Gazeta Wyborcza řekla, že vyšší sazby v praxi obětem nijak nepomohou. Uvítala by spíš zjednodušování definice znásilnění a více osvěty, aby se k soudu dostaly případy, kdy oběť kvůli strachu nebo studu znásilnění nenahlásí, jako je to typicky u domácího násilí.

V Polsku v současnosti za znásilnění hrozí 2 až 12 let vězení, případně 15 let ve zvláště krutých případech. Vyšší by mohli být jak minimální sazby, tak maximální trest - až 25 let vězení. V praxi by tak za znásilnění mohly polské soudy v některých případech dávat stejně tresty jako za vraždu.

V České republice je to podobné jako nyní v Polsku, za znásilnění hrozí pachateli 2 až 10 let, o několik let vyšší tresty jsou stanovené pro případy, kdy je obětí dítě nebo při těžkém ublížení na zdraví.

V chystané novele by se některé trestné činy mohly objevit vůbec poprvé. Polské soudy by podle návrhu měli automaticky vynášet vyšší tresty, pokud byla oběť znásilnění v době útoků těhotná. Jako za znásilnění by v Polsku mohl být trestaný také člověk, který sice oběť přímo nenapadl, ale natočil na video, jak znásilňuje někdo jiný. A v neposlední řadě by polské soudy mohly zakázat kontakt mezi útočníkem a obětí i po vypršení trestu vězení.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme