Poláci dnes volí nového prezidenta

V Polsku se dnes brzy ráno po dvou týdnech znovu otevřely volební místnosti. Naši severní sousedé po volbách do parlamentu dnes rozhodují o novém prezidentovi. Z dvanácti kandidátů podle průzkumů do pravděpodobného druhého kola postoupí Donald Tusk z Občanské platformy a Lech Kaczyński ze Právo a spravedlnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko se chystá na volby | Foto: AFP

30 milionů oprávněných voličů, 25 000 volebních místností a 12 kandidátů. Tak vypadá hlasování v číslech. Podle průzkumů ale nikdo z kandidátů nezíská v dnešním prvním kole nadpoloviční většinu hlasů. Poláci tak půjdou k volbám znovu 23. října.

Podle všech anket se do druhého kola dostanou kandidát Občanské platformy Donald Tusk, který dosud v průzkumech vede, a varšavský primátor Lech Kaczyński. Politici, média i církev vyzývaly k co nejhojnější účasti. Politologové očekávají, že v prezidentských volbách bude vyšší - v těch minulých se pohybovala kolem 60 procent.

Organizátoři dnešního hlasování se snaží voliče přilákat neobvyklými nápady. Obyvatelé obce Czerwonak nedaleko Poznaně budou například hlasovat v jeskyni. V tu se díky papíru a lepidlu proměnil sál tamního kulturního domu. Pořadatelé se snaží občany oslovit heslem: Nebuď pračlověk a přijď volit!

Tyto nápady se v minulosti osvědčily. Volby se už konaly na stylizovaném staveništi, v rajské zahradě, na hřišti nebo v galerii a účast byla vždy vyšší než polský průměr.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme