Poláci hledají lepší vojenské vozy do Afghánistánu

Polský premiér Donald Tusk navštívil polské vojáky v Afghánistánu. Tři z nich se tento týden stali obětí dálkově odpálené miny umístěné na okraji silnice. To v Polsku vyvolalo debatu o potřebě lepších armádních vozidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

granátomet Mk-19 na lehkém vozidle HUMMER

granátomet Mk-19 na lehkém vozidle HUMMER | Foto: FAS

Poláci mají v Afghánistánu k dispozici americká vozidla Humwee. Jsou to sice legendy, ale do Afghánistánu se nehodí. Jejich pancíř prorazí i menší bomba. Nálož, která předevčírem usmrtila tři polské vojáky, byla mnohem silnější. Polská armáda proto jedná o nákupu vozidel RG-31, které vyrábí Jižní Afrika.

Tyto vozy mají odolat výbuchům min a zároveň umožňují rychlé přemísťování v terénu - polští vojáci by totiž mohli používat i vlastní obrněné transportéry Rosomák, ty jsou ale příliš těžké a pomalé. Jedno vozidlo RG-31 přijde polskou armádu na 600 tisíc dolarů. Rozhodnutí o nákupu 40 takových vozů má ministerstvo národní obrany oznámit v nejbližších dnech.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme