Poláci mají trik, jak nepřijít o řidičský průkaz. Body prodají cizincům

Polští řidiči vymysleli způsob, jak obejít zákon a nepřijít o řidičský průkaz ani po vyčerpání přídělu přestupků – nasbírané trestné body „prodávají“ cizincům, kteří na oplátku poskytnou své osobní údaje. Zájem mají podle tisku hlavně Ukrajinci. Svérázný obchod na internetu jen kvete.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič

Řidič | Foto: Fotobanka Pixabay

„Majitel auta se tak lacino může zbavit problému. Za jeden bod se platí od 20 do 30 zlotých,“ napsal deník Rzeczpospolita. Tedy asi 120 až 180 korun.

Dotyčný polský motorista pak předstoupí před dopravní inspekci či před policisty s údaji o zahraničním řidiči, na jehož bedra přesune vinu. Postih cizince je pro úřady v praxi krajně obtížný.

Soudě podle počtu zájemců registrovaných na internetových portálech se každý týden odehraje bezmála tisícovka transakcí. Zájem pramení ze skutečnosti, že až dvě třetiny polských řidičů příliš nedodržují rychlostní omezení, což je také hlavní důvod, proč loni 32 tisíc Poláků přišlo o řidičské oprávnění.

Jeho odebrání hrozí například za překročení rychlosti v obci o více než 50 kilometrů za hodinu – a radary bývají na každém rohu. „Možnost řídit auto není pro mnoho lidí jen otázkou pohodlí, ale doslova živobytí. Těžko se divit, že se snaží zachránit si kůži,“ vysvětlil Janusz Stoklosa ze sdružení řidičů.

Na popularitě získává také další trik, kterým si lze pomoci i po odebrání řidičáku. Stačí zajet na Ukrajinu a zaplatit tam ekvivalent 12 až 20 tisíc korun za ukrajinský řidičský průkaz. Na polském úřadu pak řidič na základě ukrajinského dokladu dostane polský řidičák.

Právníci ovšem před nelegálními metodami varují. Za uvedení falešných údajů totiž hrozí až osm let za mřížemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme