Poláci mají v rukou originál Hitlerova rozkazu k napadení jejich země

Historici našli v polských archivech originál rozkazu k útoku nacistického Německa na Polsko. Rozkaz adresoval Adolf Hitler jednotkám wehrmachtu. Realizací plánu "Fall Weiss&amp" 1. září 1939 začala druhá světová válka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hitlerův rozkaz k útoku na Polsko | Foto: Martin Dorazín

"Po vyčerpání všech politických prostředků jsem se rozhodl vyřešit neúnosnou situaci na východní hranici Německa vojenskou cestou." Těmito slovy začíná čtyřstránkový rozkaz k provedení operace "Fall Weiss" psaný na stroji. Datem 31. srpna 1939 ale autor dokument nadepsal ručně. Na poslední straně je pak podpis "vůdce" - Adolfa Hitlera.

"Důležité je, že v druhém bodě nacházíme ručně vepsaný přesný čas útoku: 4 hodiny 45 minut," říká polský historik Andrzej Przewoźnik. V tu chvíli německá armáda z moře zaútočila na Westerplatte u Gdaňsku a na město Wieluń spadly první bomby.

Tento úder spustil řetězovou reakci: Německu vyhlásily válku Velká Británie, Francie a jejich spojenci. Druhá světová válka začala. Polsku však nebyla západními velmocemi poskytnuta účinná vojenská pomoc a Poláci sami nemohli německému úderu vzdorovat. 17. září utrpěli rozhodující úder, když se k německému útoku připojil Sovětský svaz. Oba agresoři si poté rozdělili polské území.

Martin Dorazín, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme