Poláci opatrně sledují německá povolební jednání

V Polsku velmi sledují vývoj u německých sousedů. Většina politiků i politologů si klade otázku, co Polsku přinese velká koalice sociálních demokratů a křesťanské pravice, jaká bude Angela Merkelová coby předsedkyně spolkové vlády. Reakce jsou zatím převážně opatrné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Po staletí problematické i otevřeně nepřátelské polsko-německé vztahy se v minulém desetiletí díky mimořádnému úsilí z obou stran podařilo pozvednout na nebývale dobrou úroveň. V poslední době je ale znovu kalí otázka německých vysídlenců, kterou aktualizoval projekt berlínského Centra proti vyhánění. Většina Poláků, jejichž zemi Němci a Rusové zpustošili a obyvatelstvo zotročili, to považuje za provokaci. Část politologů se přesto na Angelu Merkelovou dívá s určitou nadějí.

"Zaujala měkké stanovisko v otázce vysídlenců, je kategoricky proti jejich majetkovým požadavkům a podobně jako Gerhard Schröder prohlašuje, že německá vláda nebude tyto požadavky podporovat u soudů," říká Eugeniusz Smolar, předseda Centra pro mezinárodní vztahy.

V těchto týdnech se vztahy na ose Varšava - Berlín mírně zhoršily kvůli dohodě o stavbě německo-ruského plynovodu. Potrubí má vést po dně Baltského moře mimo území Polska, které tím přijde o tranzitní poplatky. Varšava to vnímá jako pomstu Moskvy za podporu oranžové revoluce na Ukrajině. Spor o plynovod také narušil dosud převážně pozitivní vidění Evropské unie.

Poláci jsou zklamaní tím, že se komise nepostavila za jejich zájmy a naopak projekt severního plynovodu podpořila. Kde je ona proklamovaná společná zahraniční politika, ptají se Poláci. Politici svým německým kolegům vyčítají, že se s nimi v tak důležité věci jako je plynovod neporadili. Německo podle nich nedodržuje zásady evropské solidarity, přestože Gerhard Schröder i Angela Merkelová slíbili, že při letech do Moskvy budou mít němečtí představitelé mezipřistání ve Varšavě.

Každý kancléř říkal, že bude naslouchat polskému názoru v otázkách východní politiky, ale v praxi to bývalo všelijak, připomíná publicista z týdeníku Politika Adam Krzemiński. Jiní komentátoři upozorňují na to, že nová spolková vláda nebude příliš pevná a nelze očekávat, že kancléřka Merkelová kvůli Polsku rezignuje na dobré vztahy s Moskvou.

"Je to dočasná vláda, která v zahraniční ani domácí politice nebude nic moc měnit. Pokud jde o zájmy Polska: Z Berlínu bude trochu dál do Moskvy než dosud, ale jen o kousek. Nelakujme si to narůžovo," domnívá se publicista týdeníku Wprost Jerzy Marek Nowakowski.

Varšava by chtěla hrát důležitou roli ve východní politice Evropské unie a stěžuje si, že Brusel na to neslyší. Rusko-německé dohody, četnost kontaktů mezi Moskvou, Londýnem a Paříží Poláky utvrzují v názoru, že v Unii budou i nadále hrát prim velké západní země, a ty střední a malé se musí spokojit s tím, co jim spadne se stolu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme