Poláci opět protestovali před domem generála Jaruzelského

Zatýkání, tanky v ulicích, zákaz vycházení, přerušené telefonní spojení. Tak to vypadalo přesně před 30 lety v Polsku, kdy generál Wojciech Jaruzelski zavedl v zemi výjimečný stav. Dodnes to značná část polské veřejnosti nemůže Jaruzelskému odpustit. Každý rok, v čase výročí vyhlášení výjimečného stavu, protestují lidé před jeho domem v centru Varšavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace před domem Wojciecha Jaruzelského

Demonstrace před domem Wojciecha Jaruzelského | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Je skoro půlnoc a na ulici před domem Wojciecha Jaruzelského vyhrává amatérská kapela. Přišli jak odpůrci politiky generála a komunistického režimu, tak i jeho příznivci. „Pořád jsme se nedomohli spravedlnosti. Jaruzelski byl zrádcem, bojoval proti svobodě, byl posluhovačem Rusů. Pravda se musí připomínat,“ říká pan Bartoloměj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest sledoval zpravodaj ČRo ve Varšavě Petr Vavrouška

„Generál Jaruzelski není zločincem. Kdyby nevyhlásil výjimečný stav, tak by došlo v Polsku k obrovskému konfliktu. Já si ho vážím,“ hájí prominenta režimu straší paní. Wojciech Jaruzelski býval v minulých letech během podobných demonstrací doma s rodinou, s pár přáteli. Dnes v jeho domě nesvítí jediné světlo, protože je v nemocnici na plánované chemoterapii.

Před dvěma lety protest před svým domem Radiožurnálu okomentoval takto: „Už jsem si na to zvykl, vnímám to jako svého druhu folklor. Ale pokaždé je to nepříjemné hlavně pro mou rodinu a sousedy,“ řekl generál Jaruzelski.

Punková kapela o půlnoci pod okny není skutečně nic příjemného. Jaruzelskému, i když není doma, opět přišli lidé připomenout, že během výjimečného stavu zemřelo devadesát lidí, že režim pozatýkal předáky opozičního hnutí Solidarita.

„Vzpomínáme dnes také na ty, kteří museli kvůli Jaruzelskému emigrovat,“ dodává jeden z organizátorů happeningu a prosí ostatní, aby se společně pomodlili za lepší Polsko. Na ulici před domem generála Jaruzelského leží desítky zapálených svíček, lidé skandují nejrůznější hesla a rozejdou se až nad ránem.

Před domem generála se sešli už po osmnácté. „S nadsázkou říkám, že až bude ležet na varšavském hřbitově, tak pravděpodobně budou pokračovat demonstrace i tam. Ale to už mi rozhodně vadit nebude,“ řekl Radiožurnálu před časem Jaruzelski. Většina Poláků mu ale vyhlášení výjimečného stavu nikdy neodpustí.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme