Poláci opouštějí vodku

Spotřeba vodky v Polsku klesá. Poláci přecházejí k pivu a vínu. Firmám, které ale polskou vodku vyrábějí, zisky neklesají - roste totiž světová poptávka po tomto produktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lahve polské vodky | Foto: polishvodka.com.pl

Polsko se považuje za zemi, kde vodka vznikla. Na téma vztahu Poláků k vodce existuje stejná spousta vtipů jako v případě Čechů a jejich vztahu k pivu nebo knedlíkům. Polští hoteliéři se snaží polský stereotyp překonat.

"Musíme zachovávat stejné standardy jako kulturní Evropa nebo ještě více. Musíme přejít k pivu a vínu," říká majitelka malého hotelu ve Varšavě Magda Preslerová a dodává: "Musíme se naučit pít kulturně, a vodka zůstává tak trochu naším hříchem."

Tento hřích je ale stále menší. Polsko v tomto roce poprvé začalo vyvážet více vodky než samo spotřebuje. Domácí polská výroba tedy poprvé získala navrch a proráží na mezinárodní úroveň.

"Polská vodka je velmi známá v Německu a Němci stále častěji sahají po polské vodce," potvrzuje Lars Bosse, předseda polsko-německé obchodní komory.

Národní polský produkt ale nemíří jen na západní trhy. "Stačí říci snad jen to, že v Číně jsme minulý rok zaznamenali nárůst poptávky o 907 procent," říká manažer jedné polské firmy.

"Polsko je známo jako země, ve které vodku vynalezli. Nejnovější móda je krystalicky čistá vodka, a to Poláci umějí," vysvětlil mi nejnovější trend Miroslaw Boruc ze sdružení Ochranná polská známka. Manažer jednoho z nejlepších varšavských hotelů dodává své hodnocení s reálnou mírou optimismu: "Víme, že kvalita polských vodek se neustále zlepšuje." Situaci na trhu z jednou hlavních polských komodit samozřejmě sledují také ekonomové a novináři. "Fakt, že domácí prodej vodky klesá, by neměl být důvodem k znepokojení. Spíše naopak," uzavřela svůj komentáře televize Polsat.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme