Poláci podporují boj svých krajanů proti režimu v Bělorusku

Poláci vytvoří fond solidarity s krajany, které pronásleduje běloruský režim. Má jim pomoci především zaplatit vysoké pokuty za účast v nepovolených demonstracích. Lukašenkův režim také odmítá obnovit vydávání týdeníku polské menšiny Hlas od Němenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruská policie | Foto: Česká televize

Strana Právo a spravedlnost, která má šanci zvítězit v zářijových parlamentních volbách, chce podporovat jak běloruské Poláky, tak opozici proti režimu Aleksandra Lukašenka. Ten odmítá obnovit vydávání týdeníku polské menšiny Hlas od Němenu.

V kioscích se objevily jeho falzifikáty, vychvalující běloruskou vládu. Vydává je vedení Svazu Poláků dosazené vládou - velká část polské komunity v Bělorusku ale tento Lukašenkův svaz neuznává.

Právo a spravedlnost proto nové číslo týdeníku vydalo vlastním nákladem v Polsku a hodlá ho propašovat do Běloruska. Strana také založila konto, na které mohou přispívat všichni, kteří chtějí pomoci Polákům a nezávislému tisku v Bělorusku. Vedení týdeníku Hlas od Němenu dostalo pokuty od několika set do 1200 dolarů za to, že protestovalo proti zákazu jejich listu.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme