Poláci pomáhají řidiči, který naboural limuzínu premiérky. Může si koupit deset aut

Kolem páteční autonehody opancéřované limuzíny předsedkyně polské vlády Beaty Szydlové panuje stále mnoho otázek. Samotná premiérka při nehodě utrpěla pohmožděniny a od pátku je v péči lékařů ve varšavské vojenské nemocnici, kde i nadále zůstává. Na polském internetu se mezitím objevila finanční sbírka na nové auto pro řidiče malého Fiatu Seicento, který je vyšetřovateli označován za viníka páteční nehody. Svůj cíl už sbírka překročila minimálně desetkrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetová sbírka na nový Fiat Siecento | Foto: Repro Český rozhlas, Pomagam .pl

Zatímco prokuratura obvinila 21letého řidiče Fiatu z neúmyslného zavinění dopravní nehody, polská média jsou v názoru na příčiny nehody rozdělena. Odlišně reagují i lidé na sociálních sítích. Zatímco jedna část uživatelů Twitteru si už v pátek večer byla jistá, že za nehodou stojí spiknutí proti vládě, druhá je přesvědčena o vině ochranné služby (BOR).

Szydlová zůstává nadále v nemocnici. Polská média spekulují o příčinách nehody

Číst článek

Auto, které se večer 10. února při odbočování střetlo s opancéřovanou limuzínou Audi A8, byl malý Fiat Seicento. Ten se vyráběl ve slezských Tychách v letech 1998 až 2010. A v pondělí vznikla veřejná internetová sbírka na nákup nového kusu pro údajného viníka nehody.

Za spontánním nápadem stojí Polák Rafal žijící ve Velké Británii. Cílem bylo vybrat pět tisíc zlotých, tedy asi 32 tisíc korun, které by měly stačit na pořízení stejného modelu automobilu. Jen do středeční půlnoci však poslalo dva tisíce přispěvatelů do sbírky téměř desetinásobek.

„Zájem o akci mě zaskočil. Myslel jsem, že cílová částka se bude sbírat delší dobu. Dostal jsem stovky proseb o prodloužení sbírky. Na začátku přispívali lidé z vnitřního pohnutí. Teď se k akci přidali odpůrci Práva a spravedlnosti,“ řekl deníku Gazeta Wyborcza organizátor sbírky Rafal Biegun.

Fiat Siecento (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution 2.5 Generic Siegfried Wessler

Z relativně malé sbírky se stala protivládní akce. Dozvuky autonehody tak odráží rozdělení polské společnosti na dva tábory. Vybrané peníze by kromě nákupu nového auta měly pokrýt i právní služby pro obviněného mladíka.

Limuzína polské premiérky Beaty Szydlové v pátek v Osvětimi narazila do stromu. Polské předsedkyni se nic vážného nestalo, vrtulník ji po první prohlídce v Osvětimi převezl do vojenské nemocnice ve Varšavě. Zlomeniny utrpěl člen ochranky. Toho premiérka navštívila na pokoji ve stejné nemocnici.

„Kolona předjížděla malý Fiat, ten odbočil vlevo a narazil do vozu premiérky Szydlové. Řidič, člen ochranky, se snažil vyhnout kolizi nebo minimalizovat její následky a odbočil doleva, kde bohužel narazil do stromu,“ vysvětlil okolnosti nehody mluvčí policie Sebastian Glen.

Polská premiérka Beata Szydlová měla autonehodu. Neutrpěla vážná zranění, přesto ji převážel vrtulník

Číst článek

Ministr vnitra a administrativy Mariusz Błaszczak z Práva a spravedlnosti už na začátku týdne avizoval v reakci na nehodu změny ve struktuře ochranné služby, včetně změny jejího názvu. Nejde totiž o první nehodu, která se polským politikům v nedávné minulosti stala. Opozice nabídla řidiči Fiatu právní pomoc a vyzývá ministra vnitra k demisi.

Autonehoda limuzíny polské premiérky Szydlové | Foto: Reuters

Vít Pohanka, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme