Poláci protestují proti divadelní hře, na scéně se objevuje oběšený papež

Polští katolíci protestují proti divadelní hře Prokletí. V kontroverzní inscenaci je na scéně obrazně oběšený papež Jan Pavel II.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroverzní představení vyhnalo do ulic mnoho polských katolíků. | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Papež Jan Pavel II oběšený na scéně. Takové provokativní symboly se objevují v divadelním představení Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče. Varšavské divadlo Teatr Powszechny inscenaci uvádí už několik měsíců. Protestují proti tomu katolické a nacionalistické organizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Víta Pohanky z protestu proti divadelní inscenaci

Ani lidé přímo v ulicích proti inscenaci neprotestují poprvé, tentokrát ale chtěla varšavská radnice jejich demonstraci zakázat, protože se dřív snažili zabránit platícím divákům ve vstupu do budovy.

Primátorka hlavního města Hanna Gronkiewicz-Waltzová ale narazila, soud zákaz zrušil jako neústavní. „V tom divadle se provozuje umění, které vyvolává nenávist k Polákům a katolické víře. A dělá se to za naše daně," vysvětluje pravicový publicista Jan Bodakowski, proč katolickým radikálům a nacionalistům představení Prokletí tolik vadí. A proč proti němu budou dál protestovat také dál.

Polské katolíky pobouřilo představení znázorňující oběšeného Jana Pavla II. | Foto: Vít Pohanka

Debata o tvůrčí svobodě

Jen o pár metrů dál se za policejním kordonem demonstruje za svobodu projevu a umělecké svobody. Na téhle straně pomyslné barikády je mimo jiné spoluzakladatel opoziční strany Moderní Pawel Rabiej. Připouští, že tomuhle konkrétnímu představení paradoxně protesty pomáhají - je vyprodané do konce sezony. Ale v jádru jde prý o něco mnohem vážnějšího.

"Myslím, že je to velmi dobrá reklama divadlu Teatr Powszechny a představení Prokletí. Ale zároveň to ukazuje, že bychom měli hledat hranice tvůrčí svobody a připomínat si, že je velmi důležitá."

Polští katolíci protestují proti divadelnímu představení Prokletí. | Foto: Vít Pohanka

Demonstranti z obou stran se překřikují, tam kde k sobě mají přes policejní kordon blízko, padají silná slovy i urážky. Někdo vyhodil přinejmenším dvě dýmovnice. Policie ale znepřátelené demonstranty do večerních hodin udržela oddělené, nikdo nebyl zraněný ani zatčený.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme