Poláci protestují proti divadelní hře, na scéně se objevuje oběšený papež

Polští katolíci protestují proti divadelní hře Prokletí. V kontroverzní inscenaci je na scéně obrazně oběšený papež Jan Pavel II.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroverzní představení vyhnalo do ulic mnoho polských katolíků. | Foto: Vít Pohanka

Papež Jan Pavel II oběšený na scéně. Takové provokativní symboly se objevují v divadelním představení Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče. Varšavské divadlo Teatr Powszechny inscenaci uvádí už několik měsíců. Protestují proti tomu katolické a nacionalistické organizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Víta Pohanky z protestu proti divadelní inscenaci

Ani lidé přímo v ulicích proti inscenaci neprotestují poprvé, tentokrát ale chtěla varšavská radnice jejich demonstraci zakázat, protože se dřív snažili zabránit platícím divákům ve vstupu do budovy.

Primátorka hlavního města Hanna Gronkiewicz-Waltzová ale narazila, soud zákaz zrušil jako neústavní. „V tom divadle se provozuje umění, které vyvolává nenávist k Polákům a katolické víře. A dělá se to za naše daně," vysvětluje pravicový publicista Jan Bodakowski, proč katolickým radikálům a nacionalistům představení Prokletí tolik vadí. A proč proti němu budou dál protestovat také dál.

Polské katolíky pobouřilo představení znázorňující oběšeného Jana Pavla II. | Foto: Vít Pohanka

Debata o tvůrčí svobodě

Jen o pár metrů dál se za policejním kordonem demonstruje za svobodu projevu a umělecké svobody. Na téhle straně pomyslné barikády je mimo jiné spoluzakladatel opoziční strany Moderní Pawel Rabiej. Připouští, že tomuhle konkrétnímu představení paradoxně protesty pomáhají - je vyprodané do konce sezony. Ale v jádru jde prý o něco mnohem vážnějšího.

"Myslím, že je to velmi dobrá reklama divadlu Teatr Powszechny a představení Prokletí. Ale zároveň to ukazuje, že bychom měli hledat hranice tvůrčí svobody a připomínat si, že je velmi důležitá."

Polští katolíci protestují proti divadelnímu představení Prokletí. | Foto: Vít Pohanka

Demonstranti z obou stran se překřikují, tam kde k sobě mají přes policejní kordon blízko, padají silná slovy i urážky. Někdo vyhodil přinejmenším dvě dýmovnice. Policie ale znepřátelené demonstranty do večerních hodin udržela oddělené, nikdo nebyl zraněný ani zatčený.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme