Poláci provolávali v Budapešti slávu maďarskému premiérovi Orbánovi

Tisíc Poláků včera před parlamentem v Budapešti podpořilo maďarskou vládu a premiéra Viktora Orbána. Výlet jim zorganizoval polský týdeník Gazeta Polska. Byl při tom i spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Les polských vlajek tvoří kulisu i při Orbánově projevu | Foto: Gregor Martin Papucsek

Někteří Poláci si totiž přejí, aby také v Polsku získal jejich oblíbenec Lech Kaczynski dvoutřetinovou ústavní většinu, jakou má Viktor Orbán v Maďarsku.

Mladíci z Varšavy skandovali například heslo: „Polák, Maďar – dva bratři i ve válce i při skleničce.“ Maďarskou verzi zde zná každý druhý člověk, vždyť spojenectví králů i revolucionářů tvoří zlaté kapitoly dějin obou národů.

I nyní se připomíná výročí revoluce z roku 1848–49, kdy byl dokonce hlavním velitelem protihabsburských vojsk Polák Jozef Bem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o polské návštěvě v ulicích Budapešti natočil Gregor Martin Papucsek

Starší pán z Vratislavi konkretizuje cíl cesty: podpořit Viktora Orbána a podobné změny i v Polsku. A přidá se i manželka: „Pohárky ještě nevytahujme, čeká nás celodenní zápas. Minimálně s kilometry, protože skupiny polských bratrů pochodují z jednoho místa oslav revoluce na druhé.“

U cesty jim stojí všude coby čestný špalír dav domácích. I starší pán se těší z Poláků, ačkoli není přívržencem strany Fidesz. Tři taxikáři jsou, ani se tím netají a také se radují, že sem přijeli lidé z takové dálky, aby vyjádřili solidaritu s Viktorem Orbánem.

Tento sbor, který nikdo nevypíská, je v centru pozornosti i zahraničních novinářů. Polka z Amsterdamu právě vyznává svou lásku finskému štábu.

„Ruce pryč!“ žádá dav před maďarským parlamentem | Foto: Gregor Martin Papucsek

Písničku hraje někdejší udergroundová, čili protisocialistická kapela Kontrolní skupina, která hrávala na mítincích opozičních představitelů obou zemí již v 80. letech.

Na písničku mě upozorňuje Sándor, posluchač slavistiky a polonistiky na budapešťské univerzitě. On se však dívá
na dnešní dění jinak, než doposud oslovení nadšenci:

„To, že podporují Viktora Orbána, pro mě není důležité. Oceňuji, že Poláci sem přijdou i proto, aby uctili náš svátek.“

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme