Poláci prožívají Den bez neslušných slov

V kalendáři najdeme různé svátky nebo památné dny, ale kromě nich máme dny, které nám připomínají, bez čeho bychom se raději měli obejít - například Den bez cigaret nebo Den bez automobilů. V Polsku přidali Den bez vulgarismů. Jak jsou na tom naši severní sousedé s nadávkami, to se dozvíte od varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hledání v mapě | Foto: Jan Rosenauer

Polština je jako každá' správná' slovanská řeč neobyčejně bohatá na neslušná slova a Poláci těchto možností s gustem využívají. Květnatost polské mluvy vynikne zvláště při sledování amerických filmů, které si obvykle vystačí se dvěma sprostými slovy, zatímco překladatelé rychlodabing vyšperkují celou škálou výrazů.

Ve Slovníku polských nadávek a vulgarismů, který vydala Akademie věd, jich najdeme půl tisícovky. Každé heslo má ale řadu variant, takže výsledkem je několik tisíc slov, která bychom na veřejnosti vyslovovat neměli, ačkoli to zhusta a rádi činíme.

Běžný sprosťák si ovšem vystačí s několika slovy, které se postupem času stávají obsahem jeho sdělení. Náročnější uživatelé jazyka mají mnohem pestřejší zásobu vulgarismů a někteří dokonce vymýšlejí nová slova, jimiž nahrazují opotřebovanou klasiku.

Profesor Maciej Grochowski z Akademie věd se užívání silnějších slov nebrání. Jde o přirozenou součást živého jazyka. Den bez vulgarismů se mu ale nelíbí. Podle profesora Grochowského to totiž znamená, že po zbytek roku můžeme klít jako pohani. Polský lingvista radí, abychom s vulgarismy zacházeli jako s kořením.

Martin Dorazín, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme