Poláci rozhodují o novém prezidentovi

V Polsku dnes časně ráno začalo rozhodující kolo prezidentských voleb. O funkci bojují dva rivalové - šéf liberální Občanské platformy Donald Tusk a varšavský primátor Lech Kaczynski, který kandiduje za sociálně konzervativní stranu Právo a spravedlnost. Podle předvolebních průzkumů jsou šance obou vyrovnané, čeká se proto napínavý boj doslova o každý hlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski, Donald Tusk | Zdroj: ČTK

Liberál Tusk nebo katolický národovec Kaczynsky? To je otázka, na kterou dnes má odpovědět 30 milionů registrovaných voličů. Očekává se ale, že jich k urnám přijde jen polovina.

V šest ráno se otevřelo 25 tisíc volebních místností, na několika místech ovšem se zpožděním, protože předsedové komisí zaspali. Místnosti budou proto zavřeny později než v osm večer.

"Naše stanovisko zní: pokud bude prodloužena doba voleb, musí být prodloužen i zákaz politické agitace," uvedl místopředseda Státní volební komise Stanisław Kosmal.

Zákaz volební agitace bude proto v celém Polsku prodloužen nejméně o 25 minut. To způsobí potíže televizím, které chtěly úderem osmé, jak už se stalo tradicí, v přímém přenosu oznámit první odhady volebního výsledku, provedené na základě anket s voliči po hlasování.

Jméno nového prezidenta ale bude Polsko s jistotou vědět až v pondělí odpoledne, kdy Státní volební komise oznámí oficiální výsledky. Rozdíl v průzkumech mezi oběma kandidáty je totiž tak malý, že výsledek voleb může ovlivnit několik tisíc hlasů.

Donald Tusk má největší podporu na západě a severu Polska, ve velkých městech, mezi mládeží a podnikateli. Občany žádal o hlasy na základě pospolitosti národa, zatímco jeho soupeř Lech Kaczynsky nabízel program radikální očisty společnosti. Kaczynského podporují hlavně na jihu a východě země a na venkově.

"Velmi vás prosím, abyste buď po mši, po nedělní procházce nebo po obědě přišli volit. Prosím vás o hlas pro Polsko, které může být naším společným domem," vyzýval voliče Donald Tusk.

"Představil jsem program zlepšení fungování státu a hospodářství. Chci zlikvidovat korupci a zneužívání moci. Zaručím Polsku vnitřní i vnější bezpečnost," prohlásil Kaczynski.

Současný prezident Aleksander Kwašniewski stejně jako jeho předchůdce Lech Walesa hlasovali pro Donalda Tuska. Pro vítěze voleb má Walesa několik poněkud záhadných rad. "Bez ohledu na to, jaká bude situace po volbách, drž se desatera a jeho hodnot. Ani když nezvítězíš, tak si neprohrál. Svět je brutální. Prohrál jsi kvůli podmínkám, ale ne kvůli tomu, že jsi prosazoval své ideály," řekl Walesa.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme