Poláci se baví dopisem dívky, která si premiérce stěžovala na 'nespravedlivé' přídavky na děti

Polská premiérka Beata Szydlová pozvala na schůzku devítiletou Julii, aby jí objasnila princip nových přídavků na děti. Dívka totiž premiérce napsala, že se opatřením cítí dotčena. Dopis se stal v posledních dnech v Polsku internetovou senzací, lidé ho ve velkém sdílejí na facebooku i dalších sociálních sítích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, škola, psaní | Foto: Fotobanka Pixabay

„Navrhujeme, aby na každé druhé a další dítě dostávali rodiče 500 zlotých měsíčně,“ oznámila premiérka Szydlová.

Parlament zvláštní přídavek schválil, od dubna tak bude každá polská rodina dostávat na každé druhé a další dítě v přepočtu asi 3000 korun.

Jenže devítileté Julii se to nelíbí. Napsala proto premiérce dopis, jak k tomu jako prvorozené dítě přijde, že na rozdíl od mladší sestry žádných 500 zlotých nedostane, když bez ní by její sestra ani nebyla druhorozená a neměla na peníze nárok.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ručně psaném dopisu, který se stal v Polsku internetovou senzací, informuje zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Premiérka se chce proto se školačkou setkat, aby jí vysvětlila, jak přídavky na děti fungují – že částku dostanou rodiče a prospěch z ní bude mít celá rodina.

PR štáb úřady vlády po podobné příležitosti zřejmě rád sáhnul, aby mohl Szydlovou představit veřejnosti v dobrém světle. Když se politik objeví s dětmi, vždycky to zabírá.

Vládnoucí Právo a spravedlnost sice hlásá konzervativní hodnoty a je blízká katolické církvi, ekonomicky jde ovšem vysloveně o levicovou stranu. Už teď zasahuje silně do ekonomiky, chystá se snižovat věk odchodu do důchodu a má podporu velké části odborů.

Dopis devítileté Julie premiérce Szydlové | Foto: Kancelář premiérky Beaty Szydlové

Odpověď premiérky Szydlové | Foto: Kancelář premiérky Beaty Szydlové

Odpověď premiérky Szydlové | Foto: Kancelář premiérky Beaty Szydlové

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme