Poláci se možná zapojí do americké protiraketové obrany

Polská vláda zatím odmítá komentovat informace tisku, že Spojené státy plánují v Polsku rozmístit své rakety. Vláda ale bude o této žádosti jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Podle programového prohlášení je jedním z cílů nové polské vlády účast v projektu Národní protiraketové obrany Spojených států, známé pod zkratkou NMD. List Gazeta Wyborcza zjistil, že Američané chtěli v Polsku vybudovat nejen radarová centra, ale také dvě raketové základny. Střely by mohly reagovat na útok z nepřátelských zemí takzvané osy zla - Sýrie, Íránu nebo Severní Koreje.

"Ještě nevíme, o jakou formu obrany by konkrétně šlo. Celá věc je zatím na úrovni mediálního faktu," uvedl mluvčí polské vlády Konrad Ciesiołkiewicz. Před účastí v tomto programu varoval bývalý velvyslanec Spojených států ve Varšavě Nicholas Rey.

V rozhovoru pro polskou tiskovou agenturu PAP upozornil, že tento systém je ve stádiu experimentu a nesplňuje očekávání. Řekl, že jde o projev extremismu ministra obrany Donalda Rumsfelda a že se každý den modlil za to, aby se Polsko do tohoto programu nezapojilo. "Mé modlitby ale zřejmě nebyly vyslyšeny," řekl Nicholas Rey, který byl v Polsku velvyslancem v době vlády prezidenta Billa Clintona.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme