Poláci se po rezignaci papeže ptají, jak to bude se svatořečením Jana Pavla II.

Papežova rezignace překvapila katolíky po celém světě. Benedikt XVI. opustí pontifikát už na konci února. 85letý Josef Ratzinger řekl, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly. Na jeho slova už reagovala řada zemí včetně rodného Německa. V Polsku se v souvislosti s papežovou rezignací řeší, jak to nyní bude se svatořečením jeho předchůdce Jana Pavla II.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jaroslav Skalický

Německá kancléřka Angela Merkelová označila bavorského rodáka za jednoho z nejvýznamnějších náboženských myslitelů současnosti a za Německo mu poděkovala.

„Benedikt XVI. je a bude jedním z největších církevních myslitelů naší doby. Vzpomínám na něj jako na člověka, který si při cestách po Německu dokázal získávat srdce věřících. Jako spolková kancléřka říkám: děkuji. A přeji mu vše nejlepší do dalších let,“ řekla Merkelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakcích na papežovu rezignaci v Polsku a na Slovensku referovali zahraniční zpravodajové Petr Vavrouška a Vojtěch Berger

Dnešní informací jsou velmi zaskočeni i Poláci. Všechno, co se děje ve Vatikánu, polská média i společnost obecně bedlivě sledují. A to i kvůli tomu, že předchůdcem Benedikta XVI. byl Polák Jan Pavel II.

V tomto případě srovnávají lidé i zdravotní okolnosti. Jan Pavel II. byl ke konci svého pontifikátu velmi nemocný, trpěl také Parkinsonovou nemocí, ale v úřadu vydržel až do smrti.

Benedikt XVI. však končí předčasně a oficiálně uvádí jako důvody své rezignace právě chatrné zdraví. Poláci teď komentují, jaké řešení je vlastně lepší.

Papež Jan Pavel II. | Foto: www.johannespaulii.va

Zajímá je také, jak to bude se svatořečením Jana Pavla II. Poláci věří, že rezignace stávajícího papeže nebude mít na kanonizaci vliv.

Na konci prosince loňského roku totiž Vatikán oznámil, že celý proces svatořečení vstoupil do závěrečné fáze a polský papež by mohl být prohlášen za svatého už letos na podzim.

Benedikt XVI. to měl definitivně potvrdit za několik týdnů v březnu. Poláci věří, že to zvládne ještě do konce února, dokud zůstává papežem. Pokud ne, věří, že jeho nástupce snad také nebude tuto záležitost nějak protahovat.

Překvapené je i Slovensko

Slovensko je rovněž překvapené chystanou papežovou rezignací. Někteří katoličtí faráři citovaní v tamějších médiích mluvili rovnou o šoku, že to je pro ně rána a že papež Benedikt XVI. pro ně představoval jakýsi návrat k tradičním hodnotám.

"Je to překvapivý krok, ale musíme ho respektovat," reagovala na papežovu ohlášenou rezignaci Konference biskupů Slovenska. Biskupové zatím stále počítají s tím, že se s papežem setkají koncem února v Římě v rámci plánované audience. Slovenský premiér Robert Fico označil odcházejícího papeže za člověka, který se intenzivně zajímal o dění ve světě a byl zastáncem tradičních hodnot.

Média citovala také vloni v létě odvolaného trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka. Ten řekl, že papežovo rozhodnutí je skutečně respektuhodné, protože papež dokázal odhadnout svůj věk, své možnosti a zachoval se velice férově.

Reagoval i Obama

Podobně reagovali i politici a biskupové v Rakousku, tamní ministr zahraničí Spindelegger řekl, že je škoda, že papež odchází. Rakouští biskupové vyjádřili vůči papežovu rozhodnutí velký respekt.

Na papežovu rezignaci reagoval i americký prezident Barack Obama. V reakci na ohlášený odchod poděkoval Benediktovi XVI. za jeho působení a věnoval mu za Američany i za svou rodinu modlitby. Prezident zároveň ocenil zásadní roli římskokatolické církve v USA a ve světě.

"Chci - jménem Američanů všude ve světě, jménem manželky Michelle i jménem svým - poděkovat a věnovat modlitby Jeho Svátosti papežovi Benediktu XVI.," zveřejnil Obamovo prohlášení americký Bílý dům. Manželé Obamovi se poprvé a naposledy setkali s papežem během návštěvy Vatikánu v červenci 2009.

Petr Vavrouška, Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme