Poláci se připravují na referendum o EU

Už v 5 kandidátských státech řekli občané své ANO Evropské integraci. Dalším v řadě evropských zemí, které budou v referendu rozhodovat o vstupu do Evropské unie je Polsko. Referendum se tam koná 7.a 8.června. Je tedy jak se říká za dveřmi. Kampaň vyzývající občany k hlasování pro nebo proti Unii by tedy měla být v plném proudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polské referendum

polské referendum | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Tak tomu opravdu je v hlavním městě Varšavě. Jinak to ale vypadá v menších městech. Přesvědčil se o tom zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Pavel Novák.

Vydal jsem se do města Plock vzdáleného asi 130 km severozápadně od Varšavy. Je to okresní město, které by ale v českých poměrech mohlo být už městem krajským. Žije v něm 130 tisíc lidí. Marně jsem hledal nějaký bilboard s tváří nějakého politika s unijní vlajkou v pozadí. Marně jsem se rozhlížel po reklamních sloupech, jestli někde neuvidím plakát oznamující, že se 7.a 8.června koná referendum.

V tomto městě nic nenasvědčuje tomu, že by se už za necelé 3 týdny mělo rozhodovat o budoucnosti Polska. Hledal jsem alespoň evropské informační středisko, které má být v každé obci. To jsem nakonec našel. Na konci chodby ve druhém patře radnice. Kdyby mne tam nezavedli, vůbec bych nevěděl, kde je.

U hlavního vchodu do radnice je na úřední desce informace o tom, kde se evropské informační středisko nachází. Visí tam letáček. A také vrátní vědí, kde - ve které kanceláři nás zájemci mohou najít. Divila se vedoucí střediska Ewa Lewandowska tomu, že jsem ihned nepostřehl, kde se dá k informacím o Unii v Plocku přijít.

Pravda v přízemí radnice visí na nástěnce plakátek s uvedením čísla kanceláře, ale asi nejen já jsem si jej v záplavě jiných vývěsek prostě nevšiml. Do informačního centra přichází nebo telefonuje asi 10 až 15 zájemců denně. Někdy se jich na 2 konzultanty obrátí i dvacet. Jindy celý den nepřijde ani nezavolá nikdo. Konzultanti proto pořádají setkání s obyvateli sídlišť. Přijde vždy asi 8 až 10 lidí. Proč jsem nikde ve městě neviděl ani zmínku o tom, že se bude nějaké referendum konat ? Proč nikdo nepřesvědčuje voliče, jak by měli hlasovat ? Ptal jsem se paní Iwony.

"My jako městský úřad nepořádáme žádné propagační akce ani pro ani proti. Naším úkolem je poskytnout veškeré informace o výhodách i nevýhodách členství v unii. Čekáme na větší aktivitu proevropských organizací v našem městě. My sami nemůžeme vést kampaň pro anebo proti vstupu do unie," říká Iwona Lewandowska z městského úřadu v Plocku.

Ráda by vyvěsila nějaké plakáty, aby si lidé uvědomili, kdy se bude referendum konat, je ale nešťastná z toho, jaké plakáty dostala z Úřadu zmocněnce pro referendum - tedy z centrály ve Varšavě. "Tohle jsme dostali dnes. Budu přemýšlet, co s těmi plakáty udělám. Kdyby na nich nebylo to co tam je, klidně bych je vyvěsila, ale takhle".

Na plakátech se několikrát opakuje slovo ANO a v dolním rohu je dokonce rámeček se zaškrtnutou volbou ANO, jako na hlasovacím lístku. Jde tedy o jasnou skrytou reklamu nikoli na to, že je třeba hlasovat, ale jak hlasovat. Takovou kampaň ale obecní úřady v Polsku vést nesmějí.

Provinční město Plock tedy prozatím vypadá, jako by se žádné životně důležité referendum v Polsku ani nechystalo. Lidé mají proto problém i odpovědět na otázku, kdy se vlastně má hlasovat.

"Ééé, sakra, to bude někdy v červnu, ne. Někdy počátkem června. Asi za dva týdny počítám."

"7.a 8.června," zní konečně správná odpověď.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme