Poláci se s Američany stále nemohou dohodnout o raketách

Polsko a Spojené státy se stále nemohou dohodnout na formě posílení polské bezpečnosti. Varšava požaduje rakety Patriot výměnou za souhlas se stavbou americké základny, která má být součástí protiraketového štítu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Fried a Radek Sikorski | Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Radek Sikorski po jednání s náměstkem americké ministryně zahraničí Danielem Friedem oznámil, že se stanoviska obou zemí sblížila. Přeloženo z diplomatického jazyka to znamená, že Varšava a Washington zatím nenašly kompromis. Podle informací listu Rzeczpospolita se polští a američtí vyjednavači nemohou dohodnout na jediné, zato však klíčové větě.

Spojené státy jsou ochotny umístit v Polsku jednu baterii raket Patriot pod americkým velením, nechtějí se k tomu ale písemně zavázat, protože by to mimo jiné znamenalo zásah do státního rozpočtu, dozvěděla se Rzeczpospolita. Polská strana naopak požaduje, aby dohoda obsahovala jasný závazek, že Polsko získá rakety.

Zatím není jasné, kdy a kde se vyjednávací týmy znovu sejdou. Proslýchá se, že vláda není spokojená s prací hlavního polského vyjednavače Witolda Wasczykowského a nejraději by jej odsunula na post velvyslance v některé asijské zemi.

Polský premiér Donald Tusk nedávno popřel informace o tom, že Spojené státy ukončily s Polskem jednání o protiraketové základně a budou teď jednat s Litvou. Podle Tuska ale nelze očekávat rychlý výsledek rozhovorů s americkou stranou.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme